Jak przygotować się do wykładania podłogi?

Trudno spierać się z osobami uważającymi podłogę za jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, na jakie możemy natrafić w budynku. Jeśli chcemy, aby była ona trwała, powinniśmy skoncentrować się przede wszystkim na inwestycji we właściwy podkład podłogowy.

Bez względu na to, jaki jest rodzaj posadzki i jakie jest jej przeznaczenie, od podkładu oczekuje się zarówno wytrzymałości, jak i tego, że będzie on równy. Nie mniej istotne wydaje się jego właściwe wykonanie, tylko wtedy można mieć bowiem pewność, że podłoga będzie rzeczywiście długowieczna. Podkład podłogowy może zresztą pełnić także przynajmniej kilka dodatkowych funkcji, często jest więc elementem ogrzewania oraz systemu izolacji akustycznej. Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z rozwiązania innego niż te zaprawy, które są wykonywane na budowie, okazuje się jednak, że nie jest to zawsze najlepszy pomysł. Obecnie coraz modniejsze są zaprawy przygotowywane fabrycznie – przynajmniej równie szybko schnące i wytrzymałe.

Masy samopoziomujące

Gdy mamy do czynienia z masami samopoziomującymi, niejednokrotnie możemy mówić także o dodatkowych zaletach takich, jak choćby bardzo wysoka szybkość układania, równość oraz gładkość powierzchni. Najczęściej mamy w tym kontekście do czynienia z wyrobami na bazie cementu oraz z tymi, które są wykonywane w oparciu o siarczan wapnia.

Użytkowa, wierzchnia warstwa podłogi jest powszechnie znana jako posadzka i to właśnie ona stanowi również jej wykończenie. To właśnie ona odpowiada za walory wizualne pomieszczenia i niejednokrotnie jest kupowana właśnie dlatego, że znakomicie się prezentuje. Musi być jednak osadzona na podkładzie podłogowym i jedynie wtedy mamy pewność, że będzie spełniała swoje funkcje.

Podkłady podłogowe

Same podkłady podłogowe mogą być układane zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio tak na płycie fundamentowej, jak i na stropie. To właśnie podkład jest przy tym odpowiedzialny nie tylko za przeniesienie obciążeń, ale również za wyrównywanie powierzchni, co musi nastąpić jeszcze przed położeniem posadzki. Ważnym elementem odpowiedzialnym za stan naszej podłogi są także masy samopoziomujące znane też jako wylewki samopoziomujące.

Remont podłogi

Stosuje się je tam, gdzie pojawia się konieczność stworzenia podłoża, które będzie nie tylko idealnie równe i gładkie, ale również wytrzymałe. Jeśli podłoże jest wypoziomowane, sam proces układania paneli podłogowych przebiega szybciej, a tym samym można mieć pewność, że nie popełni się rażących błędów podczas jego trwania.

Podział podkładów

Jeśli analizujemy układ kolejnych warstw, podkłady podłogowe możemy podzielić na kilka grup. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście podkłady zespolone, a więc takie, które wykonuje się wprost na nośnym podłożu konstrukcyjnym. Najczęściej sięgamy po nie wówczas, gdy z wyprzedzeniem wiemy, że konieczne będzie wyrównanie i wzmocnienie podłoża. Możemy jednak zdecydować się i na takie podkłady, które nie są związane z podłożem. Te są oddzielone od niego warstwą ślizgową, a funkcja ta najczęściej jest powierzana folii, która sprawia, że możliwe jest przesuwanie po niej podkładu podłogowego.

Podkład pływający

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też podkład pływający, który może być umieszczony bezpośrednio na warstwie izolacji akustycznej lub termicznej, a także podkład pływający, który jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Tu właśnie druga z pełnionych przez niego funkcji wydaje się szczególnie interesująca i sprawia, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, którym warto się zainteresować. Oczywiście, sam wybór podkładu ma sens jedynie po sprawdzeniu, jaki jest stan podłoża.

Michał Korzeniowski

Redakcja profibud.com.pl

Zobacz również