Wentylacja hybrydowa – co to jest?

Hybrydowa wentylacja to jedno z nowszych rozwiązań. Jeśli chcemy zapewnić sobie świetną jakość powietrza w budynkach, warto korzystać z wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej. Można z powodzeniem te opcje stosować. O hybrydowej wentylacji możemy powiedzieć, jeśli instalacja będzie działać naprzemiennie w sposób mechaniczny oraz naturalny, albo też w momencie, gdy oba systemy będą się uzupełniać.

Celem będzie tutaj maksymalnie ograniczenie zużywanej energii, która jest ważna w trakcie pracy instalacji, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności wymiany powietrza. W ten sposób będzie można zapewnić sobie odpowiednią jakość powietrza. W tym momencie montaż wentylacji mechanicznej nie będzie już kłopotliwy i stanie się możliwy nawet w momencie, gdy obiekt jest użytkowany. W wielorodzinnych budynkach będzie można wykonywać wentylację wyłącznie na potrzeby mieszkania.

Jak będzie działać wentylacja hybrydowa?

W hybrydowej wentylacji rzeczywiście można liczyć na to, że następować będzie sprawna wymiana powietrza. Będzie do tego dochodziło w naturalny sposób przy dobrych warunkach wewnętrznych oraz zewnętrznych, a gdy to nie będzie wystarczające zaczyna się działać w mechaniczny sposób. Jeśli hybrydowa wentylacja działać będzie w sposób mechaniczny będzie w odpowiednich momentach wspomagana przez naturalną wymianę powietrza.

Podstawowa opcja wentylacji hybrydowej to zawsze schemat wymiany powietrza w budynku. Świeże powietrze z zewnątrz będzie się dostawać do domu przez nawiewniki a potem będzie dalej przepływać do kanałów wywiewnych, które znajdować się będą w kuchni, łazienkach, toaletach a także w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie nie będzie okien.

Montaż wentylacji

Jeśli ciąg w kominie ma być odpowiedni montuje się specjalną nasadę, turbinę. Wykorzystują one energię wiatru do tworzenia podciśnienia w kominie i usuwania zużytego powietrza. Jeśli wiatr przestanie wiać nasada będzie się dalej kręcić, dzięki temu, że w środku znajdować się będzie silnik z niewielką mocą. Gdy wiatr będzie zbyt silny silnik będzie wpływał na mniejsze obroty turbiny.

Sposób wymiany powietrza będzie uzależniony od warunków zewnętrznych i tego jakie parametry pracy będą dotyczyć danej instalacji. Czujniki zostają sprzężone z układem sterowania i pozwalają na dokonywanie przełączeń pomiędzy systemem naturalnym a mechanicznym. Jeśli chodzi o dostępne obecnie hybrydy są one możliwe do pracy z wydajnością na poziomie 230 litrów powietrza na godzinę. W ten sposób jednocześnie dokonywać się będzie wentylacja kilku pomieszczeń.

Sterowanie wentylacją hybrydową

Wentylację hybrydową będzie można sterować ręcznie albo też za pomocą programatorów. Ręczne sterowanie polega na tym, że dobiera się prędkość obrotową. Sterowanie programatorów będzie polegać na ustawieniu poszczególnych elementów i następnie sprzęt w taki sam sposób będzie pracował na dłuższym okresie czasu. Jeśli chodzi o elementy wentylacji hybrydowej można będzie je podłączyć również do domowej automatyki, a więc wszystko będzie sprawnie funkcjonować.

Michał Korzeniowski

Redakcja profibud.com.pl

Zobacz również