Najlepsze podłoże pod płytki

Płytki ceramiczne to rozwiązanie na lata, mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ich trwałość w znaczny sposób zależy od rozwiązań, które dla oczu są niewidoczne.

Ilość i różnorodność dostępnej na rynku chemii budowlanej potrafi zaskoczyć. Wiele osób szuka materiałów tanich, rzeczywistość dowodzi jednak, że nie jest to właściwy kierunek działania.

Inwestorzy często zwracają uwagę wyłącznie na okładzinę ceramiczną płytek, zapominając o tym, że nawet najlepsze jakościowo i najciekawsze pod względem estetycznym materiały ulegną zniszczeniu, jeśli nie będzie odpowiednio przygotowane podłoże.

Jak przygotować podłoże?

Podłoże musi być nośne – jest to warunek konieczny, zapewniający płytkom odpowiednią przyczepność. W sytuacji, gdy podłoże jest nierówne, najlepiej zastosować masę samopoziomującą, która tworzy mocną warstwę podkładową, a co ważniejsze, pozwala w krótkim czasie uzyskać równą powierzchnię. Nierówności na ścianie należy natomiast zniwelować za pomocą gotowej zaprawy, która zapewnia efekty znacznie lepsze niż popularny klej do płytek.

Trudniejsze w przygotowaniu są pomieszczenia narażone na wilgoć, np. łazienka. Przedostająca się do podłoża woda powoduje jego nasiąkanie, efektem czego są rysy i wykwity. Zabezpieczeniem w tym przypadku może być folia w płynie, która pozwala wykonać trwałe, bezspoinowe uszczelnienie w narażonych na wilgoć pomieszczeniach.

Należy pamiętać, że folia w płynie powinna być stosowana przed nałożeniem płytek – działanie to zapewnia optymalne efekty. Warto dodać, że folię w płynie można stosować także do uszczelniania miejsc wokół natrysków i wanien.

Płytki ceramiczne

Prawidłowe klejenie i fugowanie

Płytki montowane są za pomocą odpowiedniej spoiny, wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od tego, jakie warunki panują w pomieszczeniu. Największym zainteresowaniem cieszą się spoiny cementowe, które są tanie, jednak mało odporne na uszkodzenia oraz działanie środków czyszczących i chemikaliów.

Znacznie lepsze parametry wykazują fugi wysokowytrzymałe, produkowane na bazie cementów specjalnych, uszlachetnianych za pomocą tworzyw sztucznych – rozwiązania te posiadają wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, mechaniczne, chemiczne oraz wilgoć, co automatycznie przekłada się na jakość wykończenia konkretnych pomieszczeń.

Podczas klejenia zwykle wykorzystywane są zaprawy klejowe, głównie ze względu na niską cenę. Należy jednak pamiętać, że cena w tym przypadku nie idzie bynajmniej z jakością – płytki zamontowane za pomocą zaprawy klejowej – w wyniku użytkowania zmniejsza się przyczepność płytek, a to oznacza, że mogą się przesuwać, a nawet pękać.

Optymalnym rozwiązaniem na tej płaszczyźnie okazują się zaprawy klejowe, które odznaczają się wysoką elastycznością, ponadto posiadają dłuższy czas otwarty, czyli czas, w którym naniesiona na podłoże zaprawa zachowuje swoje właściwości klejące i może być używana podczas prac wykończeniowych.

Na rynku można znaleźć szeroki wachlarz rozwiązań wchodzących w skład chemii budowlanej, a to dla przeciętnego człowieka może oznaczać problem w dokonaniu właściwego wyboru. Optymalnym rozwiązaniem na tej płaszczyźnie jest pomoc doświadczonego doradcy technicznego, który oceni przygotowanie podłoża i wskaże właściwe rozwiązania.

Michał Korzeniowski

Redakcja profibud.com.pl

Zobacz również