Najważniejsze elementy chemii budowlanej na każdej budowie

Chemia budowlana to bardzo szeroka grupa produktów niezbędnych na każdej budowie. Z każdym rokiem pojawiają się tutaj nowe propozycje – tynki, farby, dodatki uszlachetniające do innych substancji czy po prostu lepsze wersje starych produktów. Nie da się w praktyce ułożyć kompletnej listy ważnych elementów chemii budowlanej dla każdej budowy, ale można wskazać na wiele produktów kluczowych. W pierwszej kolejności będą to kleje i uszczelniacze.

Kleje i zaprawy klejowe

Ten element chemii budowlanej wykorzystywany jest to mocowania okładzin wewnątrz i na zewnątrz budynku, jak również do mocowania najróżniejszych elementów. Swoje zastosowanie znajdują w systemach ocieplenia, ceramice, na parkietach czy pod wykładzinami. Coraz częściej korzystamy z nich w miejsce zaprawy. Parametry klejów mogą być bardzo różne, więc za każdym razem należy dobrać odpowiedni produkt w zależności od tego, co, gdzie i w jakim układzie będzie klejone.

Do wyboru mamy zwłaszcza kleje uniwersalne na bazie cementu szarego. Wykorzystamy je chociażby do glazury, terakoty, czy do kamienia naturalnego. Jest to klej odpowiedni do mocowania płytek betonowych i szklanych, styropianu i innych płyt izolacyjnych. Stosuje się je do płytek podłogowych i ściennych, także na zewnątrz, jeśli są to kleje mrozoodporne.

Trzeba pamiętać, że takie kleje czasami mogą powodować drobne zaplamienie, więc jeśli stosuje się niektóre kamienie naturalne lub mozaiki, warto jest sięgać po klej na bazie białego cementu. Są elastyczne i dobrze wiążą, a co najważniejsze – nie plamią.

Na płytach kartonowo-gipsowych, i podobnych, ścianach żelbetowych i z bloczków z betonu komórkowego wykorzystamy specjalne kleje z dodatkiem wapiennej skały osadowej. Taki dodatek zmniejsza ryzyko powstawania wapiennych wykwitów, co jest ważne także na podłogach z ogrzewaniem p[odłogowym. Taki klej będzie się odkształcał i będzie lepiej przenosił obciążenia. Za jego pomocą lepiej mocuje się także wielkie płytki (300x300 i większe), płyty elewacyjne oraz elementy narożne, które pod wpływem temperatury mogłyby się odkształcać.

Produkty budowlane

Tras reński, jeden z potencjalnych dodatków, jest w stanie zwiększać odporność klejów na przedostawanie się wody.

Uszczelniacze

Uszczelniacze to szeroka grupa w ramach chemii budowlanej. Znajdziemy tutaj piany montażowo-uszczelniające, taśmy uszczelniające, silikony i akryle. Wykorzystuje się je bardzo często i pojawiają się w różnych zastosowaniach, na przykład przy zakładaniu okien i drzwi czy montażu sanitariatów. Mają znaczenie zwłaszcza w kwestii budowy hydroizolacji. Uszczelniacze są elastyczne i dobrze przylegają do praktycznie wszystkich powierzchni.

Piany

Typowe piany poliuretanowe nakłada się specjalnymi pistoletami pianowymi lub wężykami podłączonymi do puszki pod ciśnieniem. Zawarty w nich gaz rozpręża się i piana staje się pianą. Możemy mieć piany składające się z jednego składnika i gazu lub z dwóch składników, które spieniają się w wyniku reakcji chemicznej powodowanej połączeniem składników. Drugi rodzaj pian też może być podawany z puszki, w której jednak znajdował się będzie też katalizator.

Taśmy uszczelniające mogą czasami być alternatywą dla pian. Produkuje się je z poliuretanu i zazwyczaj posiadają technologię samoprzylepną ale mimo to zabezpiecza się je po obu stronach żywicą syntetyczną. Mają właściwości rozprężne. Specjalnego rodzaju taśmy używa się do łączenia tworzyw sztucznych z aluminium. Takie taśmy składają się z samoprzylepnej masy kauczukowej.

Silikony

Mianem silikonów określamy plastyczne masy uszczelniające, które wprowadza się do niewielkich szczelin. Powstałe z nich wypełnienia są trwałe i chronią przed wilgocią. Konsystencja silikonu jest półplastyczna, dzięki czemu łatwi się je rozprowadza.

Akryle

Akryle są podobne do silikonów. W ich przypadku mamy do czynienia z odparowaniem wody, co czyni je potem twardymi. Można je nanosić na powierzchnie mokre, a po wyschnięciu mogą być szlifowane i malowane. Dostępne są w kartuszach, stosuje się je do wypełniania różnych pęknięć i rys.

Michał Korzeniowski

Redakcja profibud.com.pl

Zobacz również