Przegląd zadaszeń z tworzyw sztucznych

Gdy budujemy dom zwykle wydaje się nam, że kluczowe znaczenie będzie miała dla nas sama możliwość zamieszkania w nim. Gdy jednak dom jest już gotowy okazuje się, że nasze cele zmieniają się i w pewnym momencie zaczynamy marzyć zarówno o jego upiększeniu, jak i o zagospodarowaniu terenu, jaki znajduje się w jego bezpośredniej bliskości.

Możemy wykorzystywać w tym celu wiele materiałów, wśród których na szczególną uwagę zasługują tworzywa sztuczne. Te są dziś nie tylko łatwo dostępne, ale i powszechnie stosowane, a ich użytkownicy nie kryją zadowolenia z tego powodu. Tworzywa sztuczne charakteryzują się całym szeregiem cech przyczyniających się do tego, że warto się nimi zainteresować. Na pierwszy plan wysuwa się tu odporność na warunki atmosferyczne oraz żywotność, choć nie bez znaczenia jest również ich przejrzystość. Dzięki temu można wykorzystywać je w zadaszeniach ciesząc się ich właściwościami w odniesieniu do wszystkich ich rodzajów.

Zadaszenie drzwi wejściowych

Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście zadaszenia drzwi wejściowych, nie od dziś wiadomo bowiem, że mamy wobec nich spore oczekiwania. Naturalnym jest dla nas to, że powinny one chronić wejście do budynku, zwracamy jednak uwagę i na to, że muszą być atrakcyjne wizualnie. Najczęściej mamy więc do czynienia z połączeniem wypełnienia z poliwęglanu i akrylu oraz malowanego proszkowo aluminium, a choć zestaw ten pojawia się dość często, trudno dziwić się, że jest powszechnie uznawany za atrakcyjny.

Wzmiankowane już walory estetyczne również są coraz częściej brane pod uwagę przez producentów, możemy więc liczyć na zróżnicowaną kolorystykę odnoszącą się nie tylko do samych profili, ale również do wypełnień, dzięki czemu zadaszenie może być dostosowane do elewacji w niemal każdym odcieniu. Tak w odniesieniu do zadaszeń, jak i ścianek bocznych, możemy dziś mówić o zunifikowanym typoszeregu wymiarów.

Materiały do zadaszenia

Funkcjonalne zadaszenie

Nie bez znaczenia jest i to, że coraz częściej możemy liczyć na rozwiązania, których znakiem rozpoznawczym jest prosty montaż, a co za tym idzie, nie musimy się obawiać ewentualnych błędów popełnionych na tym obszarze. Oczekiwania klientów zmieniają się, zmienia się więc też gama oferowanych im zadaszeń. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o zadaszeniach typu markiza zwracających na siebie uwagę choćby ze względu na to, że są wyposażone w specjalne wysięgniki wykonane z tworzywa sztucznego. Tego rodzaju zadaszenie zyskuje sobie uznanie już choćby dlatego, że jest wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, nie bez znaczenia jest jednak i to, że jest wyjątkowo funkcjonalne, a do tego jego producent nie ogranicza się do jednego tylko rozmiaru odpowiadając w ten sposób na zróżnicowane potrzeby swoich klientów.

Wykorzystanie przestrzeni

Teren wokół domu jest często uważany za wcale nie mniej istotny niż sam budynek, nic więc dziwnego, że również tam pojawia się potrzeba instalacji funkcjonalnych, a jednocześnie maksymalnie efektownych zadaszeń. Nie ma przy tym znaczenia, czy mamy do czynienia z kwiecistym ogrodem, czy też z relatywnie skromnym tarasem. Każda taka przestrzeń potrzebuje zadaszenia, markizy, pergoli lub innego elementu tego rodzaju. Tam, gdzie pojawia się mała architektura, musi być też dostępne światło dzienne ułatwiające jej podziwianie.

Najczęściej mamy do czynienia z rozwiązaniami wykorzystującymi w tym kontekście tworzywa sztuczne: płyty PCV, poliester oraz płyty wykonane z poliwęglanów komorowych. Płyty profilowe PCV zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że występują w dwóch rodzajach profili. Ograniczeniem nie jest przy tym również gama kolorystyczna i ona okazuje się być bowiem wyjątkowo bogata.

Paweł Stańczyk

Redakcja profibud.com.pl

Zobacz również