Materiały mat akustycznych - co do czego służy?

Materiały mat akustycznych - co do czego służy?

Dobór odpowiedniej maty akustycznej dla konkretnych miejsc od lat stanowi spory problem przedsiębiorców. W końcu ich stosowanie jest niemalże wymagane w pomieszczeniach, w których wytwarzany dźwięk jest zbyt hałaśliwy. Mówią o tym różnorakie normy w Kodeksie Pracy i nie warto lekceważyć tego problemu.  

Długotrwały hałas pogarsza kondycje pracowników. Począwszy od częstych bólów głowy występujących w pracy, aż po stopniowe i nieodwracalne pogarszanie się słuchu. Wygłuszanie pomieszczeń jest więc konieczne i często sprawdzane przez sanepid. Inwestując już jednak w maty czy pianki akustyczne, warto trafić z ich wyborem. Nie każdy rodzaj wyciszenia dobrze pasuje do wszystkich miejsc, więc najlepiej będzie skorzystać z pomocy akustyka w celu stworzenia odpowiedniego poziomu głośności. 

Włókna poliestrowe – charakterystyka i zastosowanie 

Włókna poliestrowe to tworzywa sztuczne, posiadające znakomite właściwości tłumienia dźwięku. Nie bez powodu wykonywane z nich maty mogą występować na urządzeniach wytwarzających niemałe częstotliwości. 

Materiał ten cechuje się odpornością na wodę, a także oleje. Stąd też pochodzi określenie, że włókna są hydrofobowe. Nie grozi im zalanie żadnymi tłustymi substancjami, przez co najczęściej wykleja się nimi maszyny, w których taki wyciek może nastąpić. Ponadto, maty te są wysoce odporne na promieniowanie UV i częste zmiany temperaturowe zachodzące w maszynach. Wiadome, że w momencie działania urządzenia, jego temperatura się zwiększa, a po wyłączeniu - maleje.  

Stosować można ją również do dźwiękowej izolacji w pojazdach szynowych czy kolejowych. Tam niemal pewne jest przedostawanie się wody, a dany materiał sprawi, że nie będziemy musieli się o to martwić. 

Materiały mat akustycznych - co do czego służy?  

Żywica melaminowa – idealny materiał na ściany? 

Maty z żywicy melaminowej świetnie spisują się jako pochłaniacze dźwięków powietrznych. Ten rodzaj dźwięków wytwarza się wewnątrz jakiegoś obszaru, a następnie gęstnieje i próbuje się z niego wydostać. Ściany budynków mu to uniemożliwiają i odbijają go aż do momentu, w którym całkowicie zniknie. Stąd właśnie powstaje echo i nieprzyjemny hałas w halach czy salach.  

Pianki z żywicy znakomicie radzą sobie z tego typu dźwiękami i pochłaniają je w należyty sposób. Dodatkową zaletą może być ich kształt, a mianowicie ostrosłupy, które dodatkowo rozbijają fale dźwiękowe na mniejsze części, a następnie tłumią w lukach między nimi. Świetną alternatywą do obklejania ścian może być pianka poliuretanowa, o której jeszcze później. 

Materiały bitumiczne – po co je stosujemy? 

Bitum to materiał, który posiada idealne zdolności do tłumienia drgań powstałych na skutek urządzeń czy nawet warunków atmosferycznych. To właśnie powstała z tego materiału mata tłumiąca dźwięki izoluje ciężkie sprzęty oraz kabiny, w których znajdują się operatorzy i osoby pracujące.  

W celu zastosowania podwójnej izolacji dźwiękowej na urządzeniach stosuje się dwuwarstwowe maty. Pierwszą warstwą jest bitum, który klejony do sprzęty od razu uniemożliwia wydostanie się drgań. Do bitumu dołączona jest natomiast pianka poliuretanowa, o której wspomniano wcześniej. To właśnie ona odpowiada za ograniczenie wydostawania się dźwięku z urządzenia i niweluje poziom jego hałasu. 

Podobne artykuły