Oprawy LED – jakie rodzaje wyróżniamy i gdzie je stosujemy?

Oprawy LED – jakie rodzaje wyróżniamy i gdzie je stosujemy?

Oświetlenie LED stało się nieodłącznym elementem nowoczesnej aranżacji pomieszczeń. Niezależnie od tego, czy mamy styczność ze świeżo wybudowanym czy też wyremontowanym domem, coraz częściej sięgamy po najnowocześniejsze techniki oświetlenia przestrzeni.

Aktualnie, atrakcyjną formą oświetlenia jest oprawa. Wyróżniamy kilka jej typów, z czego wszystkie posiadają swoje indywidualne zastosowania. Poniżej, postaramy się bliżej przedstawić wszystkie rodzaje opraw i wskazać ich konkretne zastosowania.

Oprawy podtynkowe LED

Zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich rodzajów. Oprawy wpuszczane pojawiły się na rynku jako pierwsze i zdobyły serca wielu domowników. Wyróżnia je przede wszystkim oszczędność miejsca i unikatowy design. Świetnie spisują się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie duże lampy i żyrandole nie bardzo pasują do ogólnego wystroju.

Oczywiście, do ich montażu obowiązkowe jest posiadanie suchej zabudowy na suficie ze ścian karton-gipsowych. To w tak przygotowanym suficie należy wywiercić otwór i przy użyciu specjalnych uchwytów na sprężynach – umieścić oprawę na równi w powierzchnią gładzi.

Większość opraw podtynkowych posiada wymienne żarówki LED. Możemy w ten sposób dowolnie wybierać, jaki charakter światła oraz stopień matowości powłoki ma pojawić się w danym wnętrzu. Jako, że oprawy są uznawane za oświetlenie punktowe, istnieje możliwość swobodnego ustawienia kąta nachylenia żarówki.

Oprawy LED – jakie rodzaje wyróżniamy i gdzie je stosujemy?

Oprawy zwieszane

Choć jest to póki co najnowsza odmiana, to już zdążyła wygenerować wiele kształtów i możliwości. Producenci w żadnym wypadku nie hamują tendencji rozwoju danej formy oświetlenia, a wręcz przeciwnie – poszerzają ją o kolejne modele. Nowoczesne oprawy zwieszane w zależności od typu, mogą być montowane bezpośrednio na suficie bądź na szynoprzewodach.

Pierwsza opcja umożliwia przymocowanie takiego źródła światła w jednym miejscu na stałe. W końcu, ciągnięcie przewodów elektrycznych bez odbycia generalnego remontu nie jest zbytnio możliwe. Inaczej jest w przypadku szynoprzewodów. Szynę jedno- bądź trójfazową możemy umieścić dowolnie, a wieszanie i przesuwanie opraw odbywa się w zależności od upodobania. Najlepszym miejscem dla tego typu oświetlenia będą salony bądź powierzchnia nad blatem, przedzielającym część jadalną od kuchennej.

Oprawy natynkowe

Ta forma oświetlenia różni się od wcześniej omawianych opraw zwieszanych wyłącznie brakiem przewodu. Oprawę natynkową montujemy bezpośrednio do sufitu, również o suchej zabudowie. Kluczową cechą takich opraw jest różnorodność. Posiadają odmienne kształty, wymiary oraz kolory. Pomimo nieco większych gabarytów, również nie zabierają dużo miejsca.

Najlepiej stosować tę formę oświetlenia w miejscach takich jak łazienka czy przedpokój. Wielkość wybiera się głównie na podstawie powierzchni oraz samego wystroju wnętrza. Oprawy te także posiadają możliwość wymiany żarówki i regulacji kąta padania światła.

Niezależnie od tego, czy podoba się nam oprawa zwieszana, podtynkowa czy też natynkowa, wszystkie z nich mogą występować w wersji z modułem smart. Oznacza to, że możemy swobodnie sterować światłem z poziomu naszych telefonów.

Podobne artykuły