Wybieramy dzwonki do drzwi

Dzwonek do drzwi jest niezbędny w każdym domu i mieszkaniu. Wielkość rynku sprawia, że producenci tych urządzeń starają się zwrócić na siebie uwagę kupującego wszelkimi możliwymi sposobami. Ciekawe kolory czy materiały wykonania, jak na przykład aluminium i szkło, to tylko początek. Na jaki dzwonek najlepiej postawić?

Sam „dzwonek” to urządzenie bardzo proste. Składa się z dwóch elementów – jeden znajduje się przy drzwiach czy bramie, a drugi w domu. Element domowy robi hałas, kiedy ktoś przyjdzie, a element zewnętrzny posiada mechanizm naciskania, czyli po prostu jakiś przycisk ze sprężynką powodujący zamknięcie przewodu i uruchomienie w ten sposób dzwonka. Nowoczesne urządzenia są tak skonstruowane, by sam fakt przyciskania dzwonka nie powodował klikania i by to było bezgłośne.

Dzwonki przewodowe i bezprzewodowe

Obecnie na rynku spotkać możemy dzwonki bezprzewodowe i przewodowe. Dzwonki przewodowe montuje się na niedaleko drzwi wejściowych, ponieważ wymagają one kabla i odpowiednią infrastrukturę trzeba stworzyć w czasie budowy lub remontu domu. Takie dzwonki powinny mieć napięcie 6 lub 12V dla dzwonków poza domem i 230V w domu. Są tanie, proste i nie mają baterii, więc się nie rozładują, co zapewnia im nieustanną popularność.

Dzwonki bezprzewodowe zyskują sobie coraz większą popularność ze względu na wygodę montażu. Nie trzeba żadnego przygotowania – wystarczy je powiesić w wybranym miejscu i będą działały. Wystarczy byle co. Cena dzwonka bezprzewodowego jest zwykle wyższa ze względu na konieczność istnienia akumulatora i jakiegoś systemu radiowego, ale takie urządzenia są wygodniejsze. Jeśli nie mamy wielkiego domu, są też wciąż w miarę tanie. Są też świetnym wyborem do domowego systemu alarmowego, kiedy na przykład potrzebujemy stałego kontaktu z osobą obłożnie chorą.

Dźwięki dzwonków

Każdy dzwonek robi hałas i te „hałasy” mogą się bardzo między sobą różnić. Nowoczesne dzwonki zwykle mają melodię, często jedna z kilku do wyboru w danym modeli. Dotyczy to obu rodzajów dzwonków – przewodowych bezprzewodowych. Dobrze jest, kiedy istnieje możliwość regulowania głośności. Trochę droższe są dzwonki, które posiadają prawdziwe dzwonki lub gongi zamiast głośnika.

Funkcje dzwona do drzwi

Dodatkowe możliwości

Nowoczesne dzwonki mogą posiadać masę funkcji dodatkowych. Znajdziemy wśród nich m.in. pilota, który informuje nas tak samo jak sam dzwonek o fakcie pojawienia się gościa i dodatkowo umożliwia zdalne otwarcie drzwi czy bramy. Jest to dobra opcja, kiedy chcemy mieć po prostu małe, wibrujące urządzenie zamiast hałasu w domu lub mamy problem ze słuchem. Takie dzwonki mogą mieć też sygnalizację wizualną dla osób niedosłyszących.

Ciekawą opcja są też dzwonki z kamerą lub przynajmniej z domofonem, które są w stanie ochronić nas przed niechcianymi gośćmi.

Który dzwonek wybrać?

Decyzja o zakupie dzwonka jest zawsze decyzją indywidualną i musi po prostu uwzględnić naszą konkretną sytuację. Zazwyczaj mimo wszystko będziemy wybierać w oparciu o kilka podstawowych parametrów. Są to przede wszystkim:

- zasięg dzwonka bezprzewodowego – dzwonek musi być w zasięgu stacji domowej, by zacząć dzwonić, a jeśli brama jest daleko od domu, może to być problemem;

- rodzaj zasilania i transmisji – dzwonki zdalne zazwyczaj posiadają akumulatory lub baterie;

- sygnał dzwonka – czyli rodzaj wydawanego przez niego dźwięku, głośność tego dźwięku, jak również możliwość zmieniania dźwięku;

- wielkość dzwonka – bo dzwonek mniejszy i dyskretniejszy jest zwykle lepszy;

- przycisk dzwonka – powinien być ładny, a jeśli będzie na dworze, musi być też wytrzymały.

Na koniec warto jest też zwrócić wagę na gwarancję producenta.

Michał Korzeniowski

Redakcja profibud.com.pl

Zobacz również