Fugi epoksydowe alternatywą dla fug cementowych

Do spoinowania płytek wykorzystuje się najczęściej fugi cementowe, propozycje niedrogie i łatwe w zastosowaniu. Ale oprócz tego rośnie także zainteresowanie produktów epoksydowych. Spoiny to istotny element okładziny z płytek, ponieważ wygląd tego elementu będzie w dużej mierze decydować o tym jaka będzie estetyka oraz wytrzymałość takiego rozwiązania.

Epoksydowe rozwiązania, zaprawy charakteryzują się świetną wytrzymałością, są wyjątkowo odporne. Nadają się one do płytek ceramicznych takich jak gres, klinkier jak i kamiennych, ze sztucznego kamienia oraz szklanych małego oraz dużego formatu, na ścianie i na podłogę.

Dzięki dobrej przyczepności będzie się używać ich do klejenia płytek do podłoży tradycyjnych w budownictwie. Oferowane są nam w wiaderkach, ale trzeba się liczyć, że cena będzie kilka razy wyższa niż produktów ceramicznych. Czym fuga epoksydowa różni się od zwykłej?

Obecnie używa się epoksydowe zaprawy w domu, ale stworzone zostały pod kątem zastosowania w przestrzeni przemysłowej takiej jak hale produkcyjne, gdzie bardzo ważne będzie utrzymywanie czystości, dlatego określa się te produkty jako te do zadań specjalnych.

Fuga epoksydowa w miejscach, gdzie się brudzi

Epoksydowa fuga będzie się mniej brudzić niż tradycyjna cementowa. Dlatego właśnie dobrze będzie ją stosować w kuchniach, holach, garażach. Można także zastosować ją na blacie kuchennym, który będzie wyłożony płytkami. Po zastygnięciu żadna substancja nie będzie do nich przenikać ani woda, ani kwasy, ani składniki chemiczne. Nie trzeba będzie się również obawiać ściemnienia pod wpływem tłuszczu czy wina lub też kawy. Są one również gładkie, dlatego ich czyszczenie nie będzie stanowić żadnego problemu.

Jak fugować płytki

Fuga epoksydowa na wielkich powierzchniach

Spoiny, które są omawiane mają właściwości kleju i tym samym będą bardzo mocno wiązać z podłożem a także z bocznymi krawędziami płytek. Charakteryzują się one również bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną, będą one odporne na zużycie czy też wykruszenie. Sprawdzą się właśnie w tym miejscu, gdzie bardzo łatwo o wykruszenie.

Fuga w miejscach w wilgotnych

Spoiny takie nie są również nasiąkliwe. Nie można przepuszczać ani wody ani pary wodnej. Polecane są więc do płytek w łazience, a szczególnie w kabinie prysznicowej, gdzie będzie to element służący jako ochrona przed wilgocią.

Układanie fugi epoksydowej

Aplikacja fugi epoksydowej różni się od aplikacji cementowej spoiny. Konieczne będzie tutaj stosowana staranność ale jednocześnie szybkość. Oczywiście trzeba mieć także odpowiednie narzędzia, dlatego takie prace będzie można polecić do wykonania profesjonaliście.

Taka zaprawa składa się z żywic epoksydowych, utwardzacza a niekiedy pojawia się tam również piasek kwarcowy. Po łączeniu tych składników mamy około pół godziny, by taki materiał nałożyć. Jeśli tego nie zrobimy zacznie ona twardnieć. Gdy powierzchnia okładziny będzie duża to tak naprawdę fugę trzeba rozkładać na mniejsze części, ewentualnie będzie można również pracować w dwie osoby i wtedy będzie można postawić na zastosowanie większych opakowań takiej właśnie fugi. Do spoinowania konieczna będzie twarda gumowa paca, do zmywania twarda gąbka z włókniny. Do wyprofilowania należy zastosować gąbkę wiskozową. Przy takich pracach gąbki szybko będą się wykorzystywać i dlatego trzeba mieć duży ich zapas.

Paweł Stańczyk

Redakcja profibud.com.pl

Zobacz również