4 wskazówki, dzięki którym zbudujesz ekologiczny dom

4 wskazówki, dzięki którym zbudujesz ekologiczny dom

Oszczędzaj nie tylko pieniądze, ale również planetę. Oto 4 wskazówki, które pomogą Ci zbudować dom w pełni ekologiczny. Skorzystaj z nich, aby zadbać o kondycję środowiska przyrodniczego. 

Postaw na mały dom

Duże domy zużywają więcej energii i zasobów niż mniejsze. Dlatego pierwszym krokiem do stworzenia domu przyjaznego dla środowiska jest myślenie w małych kategoriach i zbudowanie kompaktowego domu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Jeśli chcesz mieć duży dom, podziel go na dwie lub więcej kondygnacji - w ten sposób zajmiesz mniej miejsca, a jednocześnie zyskasz tyle przestrzeni, ile potrzebujesz.

4 wskazówki, dzięki którym zbudujesz ekologiczny dom

Staraj się używać materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu

Materiały budowlane stanowią największą część odpadów budowlanych i odpowiadają za ponad 30 procent wszystkich odpadów na wysypiskach. W zielonym budownictwie wykorzystuje się materiały, które zostały odzyskane lub poddane recyklingowi z innych budynków, takie jak drzwi, okna, armatura oraz szafki.

Używaj produktów przyjaznych dla środowiska

Na rynku dostępnych jest wiele "zielonych" materiałów, które można wykorzystać na wszystkich etapach budowy - od fundamentów, przez konstrukcję szkieletu, podłogę, aż po pokrycie dachowe.

Na przykład rozważ użycie bambusa na podłodze zamiast drewna. Bambus jest bardziej wytrzymały niż drewno i jest bardziej odporny na zadrapania i wgniecenia niż podłoga dębowa czy klonowa. Rośnie też szybciej niż drzewa, więc łatwiej go uzupełnić. Ponadto, do wyboru jest wiele stylów, więc możesz wybrać kolor, który będzie pasował do Twojego gustu dekoratorskiego.

Zainstaluj panele słoneczne

Najbardziej oczywistym sposobem na uczynienie domu przyjaznym dla środowiska jest zainstalowanie paneli słonecznych. Słońce dostarcza nam energii, której potrzebuje każde gospodarstwo domowe, nie produkując jednocześnie szkodliwych dla środowiska odpadów.

Najlepszą rzeczą w panelach słonecznych jest to, że są one o wiele bardziej wydajne niż kiedyś. Nie tylko oszczędzasz pieniądze na rachunkach za energię elektryczną, ale przede wszystkim zyskujesz niezależność energetyczną.

Podsumowanie

Skupiliśmy się w tym artykule na czterech ważnych wskazówkach, o których powinien pamiętać każdy, kto chce zbudować dom przyjazny dla środowiska. Mamy nadzieję, że ten przewodnik posłuży jako przydatny punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i planowania swojego wymarzonego domu. Domu, który będzie nie tylko elegancji, funkcjonalny i modnie urządzony, ale również przyjazny środowisku - od etapu budowy, aż po jego codzienne użytkowanie.

Podobne artykuły