Ile kosztuje wykończenie domu i jak zmniejszyć wydatki na ten cel?

Ile kosztuje wykończenie domu i jak zmniejszyć wydatki na ten cel?

Koszty wykończenia domu zależą od wielu czynników. W ich skład wchodzi nie tylko robocizna oraz materiały budowlane, ale także cena przygotowania projektu domu, opłaty urzędowe oraz wiele innych wydatków, które musi ponieść każdy inwestor. To, ile będzie kosztowało wykończenie domu, jest więc kwestią bardzo indywidualną. Znając jednak przybliżone wartości możemy lepiej przygotować się do budowy domu oraz zaplanować poszczególne jego etapy.

3 etapy budowy domu i ich udział procentowy w koszcie całej inwestycji

Koszty wykończenia domu obejmują ukończenie trzech etapów budowy domu. Pierwszym z nich jest stan surowy zamknięty, który obejmuje postawienie gotowej bryły budynku wraz z dachem oraz stolarką zewnętrzną. W drugim etapie wykonywane są natomiast prace mające na celu doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego. Ostatnim i bardzo często najbardziej wymagającym etapem, jest z kolei wykończenie domu pod klucz, czyli doprowadzenie go do takiego stanu, w którym będziemy mogli się do niego wprowadzić.

Koszty wykończenia domu dla poszczególnych etapów budowy domu przedstawiają się następująco – postawienie domu w stanie surowym zamkniętym na ogół pochłania ok. 40% kosztów całej inwestycji, na przygotowanie domu do stanu deweloperskiego należy przeznaczyć kolejne 30% kosztów wykończenia domu, a pozostałe 30% na jego wykończenie pod klucz.

Ile kosztuje wykończenie domu i jak zmniejszyć wydatki na ten cel?

Jak zoptymalizować koszty wykończenia domu?

W optymalizacji kosztów wykończenia domu oraz ich dokładniejszym określeniu bardzo pomocne jest wykonanie szczegółowego projektu inwestycji. Dokładne wyliczenia w nim zawarte pomogą bowiem w przygotowaniu kosztorysu oraz przybliżonym określeniu wysokości poszczególnych wydatków, które poniesiemy w związku z wykańczaniem domu.

Posiłkując się gotowym projektem warto jednak mieć na uwadze, że podane w nim wartości są przybliżone, w efekcie koszty wykończenia domu mogą być do nich zbliżone, ale nie zawsze dokładnie takie same. Warto więc być z góry przygotowanym na nieco większy wydatek i do kwoty podanej w projekcie dodać 10-15%, co pozwoli przygotować się np. na podwyżki cen materiałów budowlanych oraz nieprzewidziane wydatki, które mogą, ale nie muszą, pojawić się w toku prac.

Od czego zależą koszty wykończenia domu?

Koszty wykończenia domu są kwestią bardzo indywidualną. Ostateczny koszt, jaki poniesiemy do wybudowania oraz przygotowania do zamieszkania domu uzależniony jest bowiem od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należy wybór konkretnych materiałów budowlanych oraz miejsca ich zakupu, wybór ekipy budowlanej oraz regionu, w którym stanie gotowa inwestycja.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku prac przeprowadzanych podczas przygotowywania inwestycji do zamieszkania. Koszty wykończenia domu możemy bowiem znacznie zmniejszyć wybierając materiały wykończeniowe, sprzęt oraz instalacje z niższej lub średniej półki cenowej. Ulegną one jednak znacznemu podwyższeniu, jeśli zdecydujemy się na wybór materiałów wysokiej jakości, których koszt zakupu będzie znacznie wyższy.

Warto więc dokładnie zaplanować wszystkie wydatki oraz starać się na każdym etapie dążyć do ich optymalnego dopasowania do posiadanego budżetu. Dzięki temu ostateczne koszty wykończenia domu nie będą dla nas negatywnym zaskoczeniem.

Podobne artykuły