Koszt budowy domu

Koszt budowy domu

Budowa domu to niewątpliwie ogromne przedsięwzięcie, które wiąże się z dużymi wydatkami, obowiązujące ceny wyliczane są za pojedyncze metry kwadratowe planowanej powierzchni. Kwestią kluczową, która może doprowadzić do wygenerowania niemałych oszczędności jest wybór sprawdzonego i profesjonalnego inwestora, który dzięki właściwej strategii może wykorzystać wiele tańszych, lecz równie efektownych rozwiązań.

Jaki jest koszt budowy domu?

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny za każdy 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego należy liczyć się z wydatkiem rzędu 4.000 zł. Ceny te obowiązują w stolicy naszego kraju, poza Warszawą kwota ta jest nieco niższa. Zakup domu od dewelopera jest znacznie mniej opłacalna, niż budowa domu od podstaw, gdyż do każdej wartości doliczany jest procent, który stanowi zysk pośrednika. Dla niektórych przeszkodą dla podjęcia się budowy domu od początku jest trudność z zakupem działki w korzystnej cenie oraz dogodnej lokalizacji. Krótszą drogą w ty przypadku jest zakup gotowego domu o dobrym standardzie, którego koszt plasuje się w granicach 525-825 tysięcy złotych, w przypadku domów stanach deweloperskich może być to koszt około 450 tysięcy złotych.

Koszt budowy domu

W jaki sposób zaoszczędzić na budowie domu?

Koszt budowy domu od podstaw można skutecznie zmniejszyć, do czego pierwszym krokiem jest wybór najlepszego projektu oraz cen obowiązujących w określonych częściach naszego kraju. W zależności od regionu, w którym ma powstać dom wybiera się różne standardy samej budowy i aspektów w zakresie wykończenia poszczególnych rodzajów wnętrz. Warto mieć na uwadze, że metra kwadratowy wybudowania domu z większymi pomieszczeniami jest tańsze, ponieważ nie stosuje się wówczas większej ilości konstrukcji w postaci ścian, schodów, czy innych elementów. Oszczędności można wygenerować dzięki dokonaniu właściwego wyboru co do inwestora, obecnie nie wykonuje się prac deweloperskich samodzielnie, ponieważ efekt może być odwrotny od zamierzonego. Bardziej opłacalna jest ponadto budowa niewielkich, parterowych domków o prostej konstrukcji.

Podobne artykuły