Wynajem dźwigu - cena, procedury, potrzeby

Wynajem dźwigu - cena, procedury, potrzeby

Budowa domu to wielka przygoda, zwłaszcza jeśli robi się to po raz pierwszy i wcześniej nie miało się nigdy do czynienia z pracami budowlanymi. Jednym z wyzwań jest zawsze wynajęcie ciężkiego dźwigu, co stanowi dla większości osób po prostu dość skomplikowaną sprawę. Tutaj spróbujemy wytłumaczyć kilka podstawowych kwestii związanych z dźwigami na budowie.

Zamawianie dźwigu

Samo zamawianie dźwigu na szczęście nie jest specjalnie skomplikowane, ponieważ istnieje wiele odpowiednich firm, które tylko czekają na nasz telefon. Niektóre firmy są w stanie odebrać telefon przez całą dobę. Warto postawić właśnie na nie.

Wycena

Cena wynajmu zależy od wielu czynników, w tym rodzaju dźwigu i dojazdu. Wycenę zawsze robi się indywidualnie.

Opis ładunku

Zamawiając dźwig, musimy opisać ładunek, jaki będziemy nim przenosić. Powinniśmy podać tutaj kubaturę ładunku oraz jego rodzaj, czyli na przykład to, czy będzie to betoniarka, czy kontener.

Ocena potrzeb

Ocenienie własnych potrzeb pod kątem dźwigów bywa trudne. Jeśli klient ma doświadczenie i wie, czego chce, firma po prostu podeśle mu odpowiedni sprzęt. Jeśli nie ma bladego pojęcia lub się waha, na budowę przyjedzie specjalista i sam dokona oceny. 

Wynajem dźwigu - cena, procedury, potrzeby

Ocena miejsca pracy

Dla dźwigu ważne jest to, gdzie będzie pracował. Trzeba poinformować firmę, czy miejsce jest grząskie, czy stabilne.

Dodatkowe informacje na zleceniu

Żeby być zadowolonym z dźwigu, warto podać jak najwięcej informacji i zrobić zdjęcia miejsca robót. Zazwyczaj zamawiający dostanie też formularz do wypełnienia. Powinien on ułatwić zebranie informacji. Taki formularz najczęściej znajduje się na stronie internetowej firmy, wiec warto go wypełnić jeszcze przed nawiązaniem kontaktu telefonicznego jako wstęp do niego. 

Wszystko w cenie

Koszt wynajmu dźwigu liczony jest z dostawą i pracą operatora. Klient ma prawo zakładać, że żadne koszty ponad to, co jest zapisane w umowie, nie będą przez niego ponoszone. 

Dokumenty dźwigu

Kiedy dźwig dotrze na miejsce, warto jest sprawdzić jego podstawowe dokumenty dopuszczające do użycia, a także sprawdzić przynajmniej na oko jego stan techniczny. Kluczowymi dokumentami są protokół odbioru Urzędu Dozoru Technicznego praz atesty na wszystkie liny i zawiesia. 

Ubezpieczenie

Każda firma wynajmująca dźwigi powinna mieć odpowiednie ubezpieczenie OC, a dodatkowo można się też ubezpieczyć samemu od następstw wypadków przy pracy dźwigu. 

Prace o wysokim poziomie skomplikowania

Czasami zlecenie dla operatora dźwigu to czysta przyjemność i jego praca polega na pilnowaniu, by nie stało się nic nieprzewidzianego. W innych wypadkach stopień złożenia jest wysoki. Spowodowane to może być różnymi czynnikami. Niezależnie od bezpośredniej przyczyny, przed przystąpieniem do pracy powinno się stworzyć specjalny plan prac, na podstawie którego odbywać się potem będzie przenoszenie ładunków. W takim planie zapisana jest specyfikacja techniczna urządzeń, sposób rozstawienia dźwigu oraz chwytania, upuszczania i samego przenoszenia ładunku.

Podobne artykuły