Dom z kontenerów – czym jest i co oferuje?

Dom z kontenerów – czym jest i co oferuje?

Domy z kontenerów w ostatnich latach zyskują na popularności. Są bowiem ekologiczne, nowoczesne oraz są w stanie z powodzeniem zastąpić tradycyjne mieszkanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej polskich firm proponuje to rozwiązanie. Aby w zamieszkać w domu z kontenerów, należy jednak spełnić pewne formalności. Jakie – o tym powiemy poniżej!

Dom z kontenerów jako nowoczesna alternatywa dla klasycznego mieszkania

Domy z kontenerów stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych mieszkań oraz domów. Wzrost zainteresowania nimi wynika nie tylko z wysokich cen nieruchomości, ale także coraz większej świadomości społecznej i wzrostu zainteresowania ekologicznymi, przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami.

Domy z kontenerów morskich są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach skandynawskich. Jeszcze do niedawna traktowano je jako kaprys bogatych ludzi poszukujących coraz to nowych, nietypowych rozwiązań. Dziś coraz więcej firm oferuje w pełni wykończone domy z kontenerów, których koszt zakupu jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż mieszkań w blokach.

 

Charakterystyka domów z kontenerów

Do wykonania domów z kontenerów najczęściej wykorzystywane są kontenery morskie. Zrobione są ze stali nierdzewnej pokrytej dodatkową warstwą farby oraz żywicy epoksydowej. Taka konstrukcja kontenerów wymaga jednak ich dodatkowego docieplenia, do czego wykorzystywany jest najczęściej poliuretan. Zapewnia on energooszczędność, izolację od zimna w chłodne miesiące oraz chronienie budynku przed dostępem gorąca w lecie.

Domy z kontenerów z wyglądu można porównać do konstrukcji z klocków LEGO – do wykonania bardziej rozbudowanych domów wykorzystywanych może być kilka lub nawet kilkanaście połączonych ze sobą kontenerów. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem mieszkalnym mogą więc z powodzeniem zrealizować dowolny, nawet najbardziej rozbudowany projekt.

Jakie formalności należy spełnić w przypadku domów z kontenerów?

Według polskiego prawa domy z kontenerów stanowią tymczasowe obiekty budowlane. Wiąże się to z brakiem konieczności uzyskania pozwolenia na ich budowę. Wystarczy jedynie zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu. Dom z kontenerów może stać w jednym miejscu przez okres 120 dni, po czym, zgodnie z przepisami prawnymi, powinien zostać przeniesiony w inne miejsce.

Aby dom z kontenerów pozostał w jednym miejscu, konieczne jest natomiast uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Procedura ta różni się w zależności od miejsca, w którym będzie zlokalizowany dany obiekt, a więcej informacji można uzyskać bezpośrednio w urzędzie.

Najistotniejsze zalety domów z kontenerów

Domy z kontenerów posiadają sporo zalet, dla których warto zainteresować się nimi bliżej. Do najważniejszych z nich należą:

  • niska cena – domy z kontenerów są tańsze od tradycyjnych mieszkań czy własnego domu.
  • czas montażu – domy z kontenerów mogą zostać zamówione już gotowe i ocieplone, a także ustawione na trudnym, wymagającym terenie. Użytkownik musi jedynie zadbać o urządzenie ich wnętrza oraz montaż instalacji. Czas od zamówienia do wprowadzenia się do gotowego „mieszkania” jest znacznie krótszy niż w przypadku domu lub mieszkania w bloku.
  • mobilność – dom z kontenerów może zostać przeniesiony w inne miejsce. To doskonała opcja dla osób, które marzą o mobilności oraz możliwości częstej zmiany swojego otoczenia.
  • wygoda i niski koszt urządzenia – warunki oferowane przez kontenery mieszkalne są znacznie lepsze niż te panujące w mieszkaniach socjalnych i komunalnych zlokalizowanych np. w starych kamienicach. Kontener może zostać funkcjonalnie i estetycznie urządzony przy niewielkich nakładach finansowych.

 

Wady domów z kontenerów

Domy z kontenerów, oprócz zalet, posiadają jednak pewne wady. Pierwszą z nich mogą być problemy z podłączeniem w nich prądu lub klimatyzacji. Wszystko to regulują bowiem odpowiednie przepisy prawne, których odniesienie do domów pozbawionych fundamentów może przysparzać inwestorom pewnych trudności.

Sam montaż gotowego kontenera może być nieco problematyczny, gdyż konieczne jest użycie do tego celu specjalnego dźwigu. Korzystanie z domów z kontenerów w zimie może z kolei wiązać się z wysokimi wydatkami na ogrzewanie, co ma szczególne znacznie w przypadku surowych polskich zim.

Nie bez znaczenia jest także sam aspekt wizualny. Domy z kontenerów posiadają bowiem nieco surowy wygląd, który nie każdemu musi odpowiadać. Osoby, które mają wysokie poczucie estetyki oraz szczególną uwagę zwracają na wygląd swojego otoczenia powinny więc raczej pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Dom z kontenerów – czym jest i co oferuje?

Ile kosztuje dom z kontenerów?

Domy z kontenerów są sporo tańsze od mieszkań w bloku. Nadal pozostają jednak dość kosztowną inwestycją. Za granicą kontener 40 m2 kupimy w cenie od 1000 do 3000 EUR, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na zupełnie nowy, czy też na jego używaną wersję.

W Polsce ceny domów z kontenerów wykończonych „pod klucz” wynoszą od 55 tys. zł netto (mały, jednopiętrowy dom z kontenerów) do 179 tys. zł netto (duży, piętrowy kontener). Do kosztów jego zakupu należy doliczyć także wydatek na przewiezienie kontenera na miejsce oraz jego ustawienie.

Podobne artykuły