Cieplarniane gazy fluorowane są wytwarzane przez człowieka. Jako substancje specjalistyczne, stosuje się je w rozmaitych gałęziach przemysłu (m. in. produkcja czy budownictwo). Aby móc pracować z instalacjami, w których występują gazy fluorowane - zgodnie ze zmianami polityki UE - należy posiadać odpowiednio udokumentowane uprawnienia. Co dokładnie należy przez to rozumieć? Eksperci z jakich branż przemysłowych powinni udać się na certyfikację? Gdzie mogą to zrobić i czemu właściwie powinni?
Gdzie F-gazy znajdują zastosowanie na co dzień?
Do grupy gazów fluorowanych można zaliczyć trzy podstawowe podkategorie, różniące się między specyfikacją i dokładnym składem - a tym samym również zastosowaniem. Są to takie podkategorie, jak:
- Perfluorowęglowodory - PCF- najczęściej spotykane w przemyśle elektronicznym, a także do produkcji kosmetyków i środków farmaceutycznych
- Wodorofluorowęglowodory - HCF- jedne z najbardziej uniwersalnych, znajdujących zastosowanie głównie jako czynniki chłodnicze (np. w maszynach klimatyzacyjnych, chłodniczych czy pompach ciepła). Są one również używane do tworzenia porów w piankach czy rozpuszczania substancji składowych w gaśnicach i aerozolach.
- Heksafluorek siarki - SF6- głównie stosowany przy rozdzielnicach wysokonapięciowych (pełni funkcję gazu izolacyjnego). Używa się go również w produkcji aluminium czy magnezu.
F-gazy a przepisy - kto właściwie może przy nich pracować?
Obecnie to, kto może pracować przy urządzeniach, które wykorzystują do pracy gazy fluorowane, określa Ustawa z dn. 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Mówi ona, że są to jedynie osoby, które mogą okazać odpowiedni certyfikat, wystawiony przez upoważniony do tego ośrodek szkoleniowy czy instytucję.
Kto zdecydowanie powinien zdobyć uprawnienia do pracy z gazami fluorowanymi?
Komu uprawnienia F-gazy będą najbardziej potrzebne? Z pewnością będą to osoby, które pracują jako specjaliści techniczni (konserwatorzy, nadzorcy, mechanicy itp.) instalacji, które bazują na wykorzystaniu tychże gazów. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie systemy jak klimatyzacje, układy chłodzenia, pompy ciepła itd. Co więcej, odpowiedni certyfikat powinni posiadać również mechanicy, elektrycy wysokonapięciowi, a także pracownicy linii produkcyjnych elektroniki, kosmetyków czy też substancji farmaceutycznych.
Gdzie można odbyć szkolenie na F-gazy?
Wbrew pozorom - sama część teoretyczna szkolenia do pracy z gazami fluorowanymi nie jest zbyt skomplikowana. Tak naprawdę niezbędną wiedzą można przyswoić bardzo szybko. Tym bardziej, że można to zrobić nie tylko stacjonarnie, ale również online - a to dzięki specjalnym serwisom, jak chociażby Kursy-Zawodowe24.pl. Tam możemy zdobyć nie tylko te, ale o wiele więcej kwalifikacji zawodowych.
Dlaczego warto rozwijać się z wykorzystaniem kursów zdalnych?
Niektórzy mają obawy przed rozpoczęciem kursu zdalnego - szybko jednak przekonują się do takiej formy nauki, kiedy szkolenie już się zacznie. Forma online ma bowiem wiele zalet - od ogromnej oszczędności czasu, przez bardziej komfortowe warunki pracy, aż po naukę w swoim własnym tempie. Ponadto - zdalnie mamy dostęp do wszystkich materiałów szkoleniowych i możemy uczyć się wtedy, kiedy nam wygodnie.