Pora jesienna to bardzo pracowity czas dla wszystkich ogrodników. To moment, w którym zaczynają się zbiory warzyw i owoców, a także pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Często to okres spadania liści z drzew, które wymagają zgrabienia. Nieocenioną pomocą w tym czasie są dmuchawy do liści, dzięki którym znacznie szybciej i bez mniejszych pokładów energii można zrobić porządek w ogrodzie. Wiele roślin jesienią wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jakie zatem prace w ogrodzie należy wykonać po zakończonej porze letniej?
Zbiory jesienne
We wrześniu najczęściej prace w ogrodzie skupiają się na zbiorach większości warzyw korzeniowych, kapusty, ziół oraz owoców. To moment, w którym właściciele warzywniaków mogą się cieszyć swymi plonami. To czas kiedy wykonuje się z nich różne przetwory, chowa się do zamrażalnika czy przechowuje się aż do nadejścia ciepłych dni.
Sadzenie i przesadzanie roślin
Ta pora jest idealna do sadzenia drzew i krzewów. Przed nadejściem października najlepiej przesadzić iglaki i zasadzić żywopłot, a później jest czas na krzewy i drzewa liściaste. Połowa września, aż do połowy października to czas sadzenia krzew róż z odkrytym systemem korzeniowym. Wtedy także najlepiej zacząć sadzić rośliny cebulowe takich jak cebulice, hiacynty, szafirki, śniedki, śnieżyce, śnieżyczki oraz tulipany. Powinny zostać zasadzone na 2, a nawet 3 krotnej wysokości cebul. Po zasadzeniu przed zimą zaleca się okryć te miejsca korą albo słomianą matą. Z początkiem września dobrze jest sadzić rośliny dwuletnie - bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice purpurowe, niezapominajki czy stokrotki, po to by dobrze się zakorzeniły przed przyjściem zimy. Jesienią należy sadzić również drzewa owocowe (przełom października aż do pierwszych przymrozków). Wyjątek stanowią brzoskwinie i morele, je najlepiej zasadzić na wiosnę.
Wykopywanie roślin i chowanie na zimę
Pod koniec września trzeba wykopać wszystkie rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie są przeznaczone do zimowania w gruncie. Mowa tutaj o begoniach bulwiastych, daliach, galtoniach, ismenach, kannach, krokosmiach czy mieczykach. W trakcie wykopywania, liście trzeba przyciąć na wysokości kilku centymetrów nad bulwą. Po wykopaniu należy je umieścić w ciepłym i przewiewnym miejscu. Gdy już przeschną, najlepiej trzymać je w temperaturze około 10 stopni Celsjusza.
Porządek z liśćmi – dmuchawy do liści
Czynnością kojarzoną z jesiennymi porządkami jest grabienie liści. Wiele osób nie lubi tej czynności, gdyż jest ona żmudna, pracochłonna i wymaga dużo energii. Współcześnie wybawieniem dla tych osób są dmuchawy do liści, dzięki którym w błyskawicznie i efektywnie uprzątniemy nasz ogród. Na rynku dostępne są modele, które jednocześnie potrafią zebrać wszystkie liście w jedno miejsce, a następnie je odkurzyć bez konieczności ich własnoręcznego zbierania. Narzędzie to dodatkowo sieka zebrane liście i gałęzie przez co łatwiej je wrzucić do worka czy przenieść w wybrane miejsce. Po zebraniu liści nie powinno się ich wyrzucać. Są one zalecane do produkcji kompostu.