Opalanie desek - japoński trend zyskuje na popularności

Opalanie desek - japoński trend zyskuje na popularności

W ciągu ostatnich lat w Polsce opalanie desek zyskało ogromną popularność, głównie z uwagi na fakt, że metoda ta zapewnia niepowtarzalny wygląd, którego nie można osiągnąć w żaden inny sposób. Elewacje wykonane tą techniką z pewnością przyciągają wzrok każdego i nie można obok nich przejść obojętnie. Opalanie desek stosowane jest również od wielu lat w przypadku wykonanych z drewna mebli, a także różnego rodzaju elementów dekoracyjnych. Z pewnością wiele osób zastanawia się, na czym konkretnie polega ta metoda?

Jakie zalety niesie ze sobą opalanie desek?

W dzisiejszych czasach sposobów na urządzanie wnętrza jest naprawdę bardzo dużo. Jedna z metod zwana Shou Sugi Ban swoje korzenie zawdzięcza japońskiej technice wypalania drewna, która znana jest już od kilku, a nawet kilkunastu stuleci. Tamtejsi stolarze zaobserwowali, że opalanie desek powoduje znaczne zwiększenie trwałości oraz chroni przed negatywnym działaniem grzybów i szkodników. Należy zwrócić również uwagę na odporność przed wilgocią, wiatrem, a także słoną wodą. Jak widać, rozwiązanie to posiada naprawdę wiele zalet, w związku z czym w ostatnich latach wiele osób zdecydowało się na wykorzystanie opalanych desek do wykonania elewacji domu.

Opalanie desek - japoński trend zyskuje na popularności

Opalanie desek sprawia, że zachowują one swój niepowtarzalny wygląd nawet przez 60 lat, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na liczne cechy drewna, które pozwalają na wydobycie naturalnych walorów estetycznych oraz niecodziennej faktury. W związku z tym materiał ten sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach niezależnie od zastosowanego stylu. Opalanie desek to rozwiązanie, które daje właścicielom wiele korzyści i sporo możliwości.

Opalanie desek wciąż zaskakuje wielu z nas!

Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że opalanie desek to technika znana na całym świecie od wielu lat. Aktualnie przeżywa ona pewnego rodzaju odrodzenie, ponieważ coraz częściej wykorzystywana jest do urządzania nowoczesnych wnętrz, które trafiają do katalogów architektonicznych na całym świecie. Wszystko dlatego, że nie ma możliwości osiągnięcia podobnych efektów technicznych oraz wizualnych stosując nawet wysokiej jakości produkty przeznaczone do pielęgnacji drewna czy materiałów drewnopodobnych.

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, jak właściwie wygląda opalanie desek? Wszystko rozpoczyna się przede wszystkim od wyboru odpowiedniego materiału, który następnie jest opalany i szczotkowany. Nie należy zapominać również o chłodzeniu tak przygotowanych desek wodą. Często stosuje się również pokrycie zewnętrznej warstwy naturalnym woskiem oraz olejem, co z pewnością znacznie zwiększy jego żywotność i zapewni odpowiedni kolor przez długi czas. Oczywiście opalanie desek to rozwiązanie, które wymaga posiadanie pewnych umiejętności oraz wiedzy. Jednak zdecydowanie warto rozważyć możliwość zastosowania tej techniki przy urządzaniu własnego domu bądź mieszkania, ponieważ osiągnięte efekty zaskoczą każdego!

Podobne artykuły