Jak powstają profile w tworzyw sztucznych? - kilka najważniejszych informacji

Jak powstają profile w tworzyw sztucznych? - kilka najważniejszych informacji

Tworzywa sztuczne to jedne z najbardziej pożądanych obecnie materiałów, jeśli mowa o produkcji profili. Ich wytworzenie nie jest wcale kosztowną opcją, a dzięki ich właściwościom, możliwe jest skonstruowanie dowolnego kształtu i pola przekroju. 

Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle jest profil. Otóż jest to element konstrukcyjny, oferujący wiele zastosowań. To, do czego profil się nadaje, zależne jest jednak od jego materiału i kształtu. Profile posiadają ogrom zastosowań, takich jak tworzenie konstrukcji ściennej, wykonywanie stelaży, czy nawet funkcje maskowania kabli chociażby w listwach przypodłogowych. Nie ma co ukrywać, że pełnią one ważną rolę i warto wiedzieć, jak są wykonywane. 

Jakie tworzywo wykorzystuje się do produkcji profili? 

Spośród szerokiej gamy rodzajów tworzyw sztucznych, do produkcji profili wybiera się tylko te, posiadające właściwości termoplastyczne. Dlaczego? To właśnie dzięki nim materiał jest w stanie pod wpływem wysokiej temperatury rozgrzać się, na skutek czego staje się on miękki i elastyczny aż do momentu zastygnięcia. Okazuje się, że termoplasty, dzięki ich możliwości wielokrotnego przetwarzania, są przyjazne środowisku i niczemu nie zagrażają. 

Najczęściej wybieranymi do tłoczenia profili rodzajami tworzyw są polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE), polipropylen (PP), a także polistyren (PS). Wszystkie z nich są polimerami syntetycznymi o charakterze termoplastów. 

Co prawda, do tworzenia profili wykorzystuje się jeszcze elastomery (potocznie określane jako gumy), jednak występuje to tylko wtedy, gdy potrzebny jest profil o charakterze uszczelki. 

Jak powstają profile w tworzyw sztucznych? - kilka najważniejszych informacji

Na czym polega wytłaczanie profili? 

Podstawowym procesem, który zachodzi w przypadku tworzenia profili jest ekstruzja. Brzmi to nieco groźnie jednak oznacza zaledwie tłoczenie profili. Całe zjawisko jest złożone z kilku, ważnych części. Pierwszą z nich jest ogrzewanie materiału do takiego stopnia, aby zyskał stan półpłynny. W takiej formie tworzywo jest kierowane do głowicy, która nadaje jej odpowiedni kształt. Zaprojektowanie profilu w formie elektronicznej to zadanie zleceniodawcy, natomiast firmy zajmujące się produkcją drukują jedynie taką głowicę i przepuszczają przez nią materiał.  

Zaraz po głowicy, uformowane tworzywa kierują się do kalibratorów, gdzie są powoli schładzane, a zmiana ich kształtu staje się już niemożliwa. Na samym końcu, pod wpływem wody elementy schładzają się ostatecznie, a ich twardość uzyskuje ten sam stopień, co przed początkowym ogrzewaniem. 

Cechy tworzyw sztucznych 

Profile wytworzone z polimerów syntetycznych, takich jak chociażby polichlorek winylu posiadają znakomitą odporność na działanie środków chemicznych oraz czynników mechanicznych. Są one z pewnością żywotne i nie grozi im kurczenie się ani pękanie w przypadku braku oddziaływania sił zewnętrznych.  

Nie ma co ukrywać, że materiały te nie są w stanie utrzymywać obciążeń, a to ze względu na ich niską elastyczność i małą granicę plastyczności. Po nadaniu takiemu profilowi sporej siły może on niestety łatwo pęknąć, jednak przeznaczeniem takich elementów nie jest obciążanie ich. 

Podobne artykuły