Koszty wykończenia domu „pod klucz”

Koszty wykończenia domu „pod klucz”

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie jest możliwe podanie jednej, konkretnej kwoty, którą należy przeznaczyć na wykończenie domu. Możliwe jest jednak oszacowanie średniej sumy wydatków, jakie pochłoną wybrane prace wykończeniowe. Koszty wykończenia domu zależą głównie od jakości materiałów, standardu wykończenia, wynagrodzenia ekipy budowlanej i wielu innych czynników.

Koszt ekipy budowlanej i standard wykończenia

Profesjonalne firmy budowlane dysponują cennikami, które pomagają w oszacowaniu kosztu ich wynajęcia. Ceny usług budowlano-remontowych są jednak bardzo zróżnicowane i zależą od doświadczenia firmy oraz miejsca jej działalności.

Największe koszty wykończenia domu związane z opłaceniem ekipy budowlanej poniosą mieszkańcy Warszawy i okolic, najmniej z kolei zapłacą za nie osoby budujące dom na Podkarpaciu. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku materiałów budowlanych, których ceny także uzależnione są od regionu.

Istotnym aspektem, który wpływa na koszty wykończenia domu jest także standard prac. Inwestorzy mogą wykończyć dom w standardzie niskim, średnim lub wysokim. Najczęściej wybierany jest standard średni i to właśnie na nim się skupimy.

Koszty wykończenia domu „pod klucz”

Koszty wykończenia domu – stawki za poszczególne prace

Ekipy budowlane liczą sobie ok. 10 zł/m2 za malowanie ścian, otynkowanie 1 m2 ściany średnio kosztuje ok. 25 zł, a postawienie ścianki z płyt g-k to koszt ok. 37 zł za m2. Za montaż podwieszanego sufitu przyjdzie się nam zapłacić średnio 80 zł/m2, a za wykonanie gładzi 23 zł.

Jednym z najwyższych wydatków jest wykończenie łazienki. Na przygotowanie do użytku małego pomieszczenia zapłacimy średnio ok. 10 tys. zł, a większego ok. 15 tys. zł. Jeszcze więcej zapłacimy za pełne wykończenie kuchni – całość może nas kosztować ok. 20 tys. zł.

Planując wydatki należy wziąć pod uwagę także usługi dodatkowe, w tym montaż kominka, schodów wejściowych i wewnętrznych, wykonanie i montaż stolarki wewnętrznej, instalację oświetlenia oraz dekoracji. W efekcie, koszty wykończenia domu o powierzchni do 120 m2 w średnim standardzie wynoszą ok. 60-70 tys. zł za robociznę oraz materiały.

Podobne artykuły