Styropian grafitowy a styrodur - czym się różnią?

Styropian grafitowy a styrodur - czym się różnią?

 
Specjaliści zajmujący się nowoczesnymi rozwiązaniami ze styropianu, nieprzerwanie udoskonalają produkty. W efekcie płyty charakteryzują się coraz bardziej atrakcyjnymi parametrami. Jedną z taką nowości, która została spopularyzowana na szeroką skalę, jest grafitowy styropian do izolacji cieplnej. Czym różni się od styropianu białego?

Styropian do ocieplenia elewacji - dostępne warianty

Przeważnie spotkamy się z podziałem styropianów fasadowych na styropian EPS i XPS. Różni je przede wszystkim metoda produkcji. To ona wpływa na porowatość płyt i decyduje o ich nasiąkliwości wodą. W efekcie styropian elewacyjny ekstrudowany XPS charakteryzuje się przeważnie lepszymi parametrami niż polistyren ekspandowany EPS. Różnicę między takimi produktami widać gołym okiem. Nie trzeba specjalizować się w ocieplaniu domu styropianem, żeby dostrzec jeszcze jedno kryterium podziału; mowa o kolorze. Styropian fasadowy biały i grafitowy różnią się jednak nie tylko barwą.

Styropian grafitowy a styrodur - czym się różnią?

Czy styropian grafitowy jest lepszy niż polistyren ekstrudowany XPS?

Nowoczesny styrodur XPS sprawił, że możliwe stało się skonstruowanie funkcjonalnej, solidnej i stosunkowo cienkiej warstwy izolacyjnej. W wariancie szarym wykorzystano dodatkowy komponent - grafit. Dzięki niemu płyta jeszcze lepiej zapobiega stratom ciepła. Oprócz tego jest w stanie absorbować promieniowanie podczerwone.

Zalety styropianu grafitowego dostrzeżemy również w parametrach. Takie rozwiązanie ma lepszy współczynnik λ niż styropian biały i jego wartość wynosi jedynie 0,030-0,033. Nawet jeśli uda się nam znaleźć wariant biały o bardzo niskiej lambdzie, prawdopodobnie zapłacimy za takie płyty więcej niż za płyty grafitowe.

Niższa lambda oznacza jeszcze cieńszą warstwę izolacji. To szczególnie istotne, jeśli dysponujemy:

1. balkonem
2. tarasem

i zależy nam na tym, żeby nie ograniczać metrażu przestrzeni i nie zmniejszać jej funkcjonalności.

Podobne artykuły