Przystępując do budowy domu, każdy z nas zaczyna orientować się powoli w temacie poszczególnych jednostek konstrukcji. Zaczynamy oglądać i czytać różnego rodzaju poradniki, w których mowa o tym, jakimi etapami podążać, aby nasze przyszłe miejsce zamieszkania wydobywało się z ziemi, a także pięło się w górę, aż do dachu.
Płynnie przechodząc do tematu dachu, można powiedzieć tylko, że jest on jednym z najważniejszych części domu, gdyż musi być starannie oraz precyzyjnie zaprojektowany i położony. Element ten ma spełniać przede wszystkim funkcje szczelności. Dzięki odpowiedniemu pokryciu dachowemu będziemy pewni, że w naszym domu nic nie będzie przeciekało, a także zapewniona zostanie odpowiednia izolacja akustyczna.
Na początek konstrukcja
Kiedy górny strop zostanie już wylany i wyschnie, możemy przystąpić do tworzenia konstrukcji dachu. Oczywiście, jej plan w projekcie powinien zostać zawarty dużo wcześniej, a postawienie murów i słupów musi być kompatybilne z ciężarem i kształtem pokrycia naszej posiadłości.
Do określenia drewnianej konstrukcji dachu używamy nazewnictwa “więźba dachowa”. Nasza więźba musi składać się z odpowiednio dobranego i dociętego drewna, przybierającego różne postacie o także różnych nazewnictwach. Zacznijmy może od dołu. Bezpośrednio wzdłuż muru budynku kładzie się murłatę. Ma ona służyć rozłożeniu ciężaru na poszczególne ściany budynku.
Na murłacie osadzone są popularne krokwie, które określają wysokość dachu oraz jego kąt. One wszystkie spierają się na kalenicy, będącej najwyższym punktem na dachu. Krokwie po drodze podpiera jeszcze płatew, dzięki czemu bezproblemowo możemy kłaść pokrycie na późniejszym etapie budowy. Do podparcia krokwi służą również jętki, które mocuje się mniej więcej w dwóch trzecich wysokości krokwi oczywiście w sposób poziomy. Wszystkie poziome elementy muszą spierać się na pionowych słupach.
Wybór pokrycia dachowego
Aktualnie, na rynku posiadamy szeroką gamę, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Kiedyś mówiło się, że jedynym słusznym wyborem są dachówki. Po czasie okazuje się, że nie tylko. Dachówki są owszem mocnym pretendentem do bycia na szczycie w tej kwestii, aczkolwiek tańsze alternatywy stworzone z innych materiałów doganiają je, a nawet w niektórych aspektach przeganiają.
Świetnym przykładem mogą być w tym przypadku tanie blachodachówki. Zapewniają one doskonałą szczelność, dostępne są w wielu wariantach wizualnych i kolorystycznych, a także gwarantują długą żywotność. Co więcej, blachodachówka pozwala na stworzenie bardziej skomplikowanych dachów, gdyż można ją bardzo prosto podcinać. Ciekawym rozwiązaniem może być również blacha płaska, która pozwala nam na stworzenie z niej zarówno dachu, jak i części elewacji.
Inne, istotne elementy dachowe
Wiadomo, że na naszym dachu musi znaleźć się jeszcze kilka ważnych elementów. Pierwszym z nich jest rynna. Cały system rynnowy wybieramy głównie na podstawie kształtu i dopasowania kolorystycznie do dachu oraz względem dwóch materiałów - pvc i stali.
Oprócz rynien ważne, aby na czubku naszej budowli zostały umieszczone śniegołapy, gdyż mokry, spadający śnieg w zimie może wyrządzić krzywdę mieszkańcom. Warto jest również wyposażyć się w piorunochron.