W łazience niezaprzeczalnie musi być jasno. To dlatego, że ma ona przede wszystkim charakter użytkowy i musi być dobrze wszystko widać. Jasność można osiągnąć przez ustawienie świata sztucznego, naturalnego oraz przez odpowiednio dobrane kolory.
W łazience dzień się zaczyna i kończy, a zatem nie spełnia ona tylko roli higienicznej, ale i relaksacyjną. Powinna być i przyjazna, i dobrze się prezentować, bo przecież często udostępnia się ją gościom.
Rozplanowanie światła
Zwykle montuje się w łazience dwa rodzaje oświetlenia: ogólne oraz to umieszczone przy lustrze. Dzięki temu można zaoszczędzić nieco prądu i nadać łazience wygodę. Często jednak w łazience umieszcza się też światło pełniące rolę dekoracyjną. Dobrze by było, gdyby te rodzaje oświetlenia były zamontowane na osobnych obwodach – wtedy daje możliwość oszczędności, gdy włącza się je osobno, korzystając tylko z jednej strefy w łazience.
Światło na suficie
Najważniejsze mimo wszystko jest zamontowanie oświetlenia ogólnego – najczęściej na suficie. Ma ono być środkiem zastępczym dla światła naturalnego. Dzięki niemu wszystkie, nawet najbardziej niedostępne miejsca, są dobrze oświetlone. Jeśli zaświecone jest światło robocze albo dekoracyjne, to światło ogólne umożliwia jego rozjaśnienie. Do zamontowania oświetlenia ogólnego stosuje się zwykłe plafoniery – płaskie oprawy natynkowe. Zakłada się je pod sufitem. Występują najczęściej na planie prostokąta, koła i elipsy.
Mają klosze ze szkła mrożonego, dzięki czemu rozpraszają światło i ograniczają powstawanie cienia. Przy łazience o dużej powierzchni dobrze jest wybrać plafonierę o wielu źródłach światła. Są to oprawy neutralne i doskonale nadają się do pomieszczeń w stylu minimalistycznym. Neutralne w pomieszczeniach są też reflektory różnego rodzaju. Wybór często pada także na lampy, występujące w formie pięknych żyrandoli i plafonier. Mają one kształt owalny, okrągły albo kwadratowy z ramionami, będącymi źródłami światła. Pełnią one funkcje dekoracyjną, posiadając elementy sztuczne, metal lub szkło podobne do szlifowanych kryształów.
Gwarantujące efektywną pracę
Lustro powinno być właściwie oświetlone – równomiernie, bez cieni, aby można było dokładnie zobaczyć swoje odbicie. Oprawy powinny być ustawione na wysokości oczu (160 cm nad posadzką). Między lampami powinien być zachowany odstęp 75 cm. Oświetlenie może mieć charakter ciągu opraw albo długiego panelu świetlówkowego. Nad lustrem można też zamontować LED. Im więcej jest źródeł światła, tym oświetlenie jest bardziej dokładne (szczególnie przy szerokich lustrach). Szkło tego rodzaju najczęściej oświetla się przez kinkiety ustawione symetrycznie po bokach. Do oświetlenia nadają się także lampy kloszowe. Na rynku pojawiły się lustra z wbudowanym oświetleniem.
Dla odpoczynku
Nawet jeśli łazienka ma niewielkie rozmiary, to można w niej odpoczywać. Za wypoczynek odpowiedzialna jest wanna, ale i luksusowa kabina prysznicowa z różnymi elementami. Za odpoczynek odpowiada też oświetlenie obok prysznica i wanny. Nie może ono być nachalne, ale subtelne. Dobrze by było, gdyby źródła światła w ogóle nie były widoczne, wtedy nie będą nikogo oślepiać.
Jeśli oświetlenie będzie zamontowane u góry, to, żeby uzyskać nastrojowy klimat, można zamontować dodatkowo ściemniacze. Możliwe jest też umieszczenie świateł w obudowie wanny – oczywiście w delikatny sposób, aby nie rzucały się w oczy. Można je umieścić niewiele ponad dolną krawędzią w postaci LED-ów. Koniecznie muszą one być wodoszczelne. To doskonały element dekoracyjny.