Jak wybrać odpowiednie kontakty i włączniki elektryczne?

Jak wybrać odpowiednie kontakty i włączniki elektryczne?

Włączniki oraz kontakty elektryczne są niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Niełatwo jest je wybrać. Jakich zwykle się używa?

Właściwa nazwa włączników to włączniki instalacyjne. Ich rolą jest włączanie i wyłączanie prądów roboczych. Ponieważ istnieje kilka ich rodzajów, przed zakupem trzeba koniecznie zastanowić się nad tym, jakich potrzebujemy.

Znane rodzaje włączników

Włączniki światła mają kilka rodzajów. Najczęściej występują włączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe i świecznikowe. Te pierwsze są pojedyncze i mają tylko jeden przycisk. Nadają się do umieszczenia w tych miejscach, gdzie konieczne jest włączanie i wyłączanie światła w jednym punkcie.

Te dwubiegunowe także mają tylko jeden przycisk. Pozwalają włączać dwa obwody oświetlenia za jednym razem. Sprawdzą się one szczególnie tam, gdzie obwody mają różne napięcia, ale konieczne jest ich jednoczesne sterowanie.

Włączniki świecznikowe są podwójne i mają przynajmniej dwa przyciski. Jeśli kilka punktów światła ma być włączane w jednym miejscu, to właśnie tam się one doskonale sprawdzą. Tak jest na przykład w przypadku żyrandola, który ma punkty oświetlenia podzielone na kilka stref.

Jak wybrać odpowiednie kontakty i włączniki elektryczne?

Specjalne włączniki

W domach z piętrami albo z zamieszkałym poddaszem używa się włączników schodowych i krzyżowych. Te pierwsze wyposażone są w jeden przycisk i sprawdzają się do kontrolowania oświetlenia w dwóch różnych miejscach – przykładowo z piętra i parteru. Cechuje je znaczek schodów na przycisku. W takim przypadku trzeba zamontować dwa włączniki- jeden na początku i drugi na końcu schodów. Ma to służyć wygodzie – wchodząc po schodach włącza się światło jednym włącznikiem, a na szczycie wyłącza się je drugim. Są one także często wykorzystywane na długich korytarzach lub innych pomieszczeniach przejściowych o dużej powierzchni.

Tutaj także można je wygodnie włączać i wyłączać raz jednym, a raz drugim włącznikiem. Włączniki krzyżowe natomiast sprawdzą się tam, gdzie istnieje potrzeba sterowania światłem z trzech miejsc. Tak jest na przykład w przypadku schodów dwupoziomowych. Przycisk na tego rodzaju włącznikach ma formę piktogramu z podwójnego krzyżyka. Jeśli chcemy sterować światłem jednocześnie z parteru, piętra i poddasza, to trzeba umieścić dwa włączniki i dodać do tego jeden krzyżowy umieszczony na parterze.

Współczesne włączniki

Wszystkie włączniki można zakupić w wersji nowoczesnej albo klasycznej. Te nowoczesne są dotykowe. Niektóre mają dodatkowo czujnik ruchu – światło włącza się, jeśli czujnik wyczuje, że ktoś porusza się w strefie należącej do tego źródła światła. Same też się wyłączają. Można je umieszczać w podtynkowych puszkach instalacyjnych. Najczęstszymi miejscami, w których się je umieszcza, są: przedpokoje, klatki schodowe, piwnice, garaże albo nawet łazienki, gdzie zapomina się o zgaszeniu światła.

Jak wybrać odpowiednie kontakty i włączniki elektryczne?

Praktyczne podejście

Aby dało się wygodniej korzystać z włączników, można je wzbogacić o delikatne podświetlenie. Pomoże to natrafić na włącznik po ciemku. Dobrze też dostosować je do aranżacji wnętrza i zaopatrzyć się we włączniki jednego rodzaju. Nie ma z tym problemu, bo na rynku znajduje się dużo różnych włączników, gniazd elektrycznych i gniazd antenowych, które cechują się chociażby tą samą kolorystyką i specyfiką.

Podobne artykuły