Czym jest chemia budowlana?

Czym jest chemia budowlana?

Obecnie chemia budowlana nie jest tym, czym określano ją w przeszłości, gdy uznawana była jako dodatki do mieszanki wykonanej z betonu. Ogromne znaczenie miały także jej właściwości, które posiadały umiejętność utwardzania masy betonowej po związaniu. Występowały one w postaci płynnej albo sypkiej. W dzisiejszych czasach w budownictwie jest ona utożsamiana z wszelkimi produktami budowlanymi, które nie należą do materiałów oraz elementów instalacji. Mowa tu najczęściej o klejach, farbach, tynkach i silikonach.

Definicja chemii budowlanej

Występuje wiele definicji tego terminu. Jedna z nich mówi, iż chemia budowlana to skład domieszek i dodatków chemicznych, które wykorzystuje się do produkcji spoiw, zaczynów, zapraw budowlanych, betonowych oraz innych wyrobów, wykorzystywanych w branży budowlanej. Zalicza się do nich wyroby redukujące ilość wody (plastyfikatory i superplastyfikatory), przyśpieszające wiązanie, przyśpieszające twardnienie, opóźniające wiązanie, napowietrzające, zwiększające wodoodporność (środki hydrofobizujące), zwiększające więźliwość wody (środki retencyjne), środki zagęszczające, włókna zbrojące oraz środki odpieniające itp.

Inna definicja podaje, że chemia ta jest zaliczana do grupy wyrobów wykorzystywanych w dziedzinie budownictwa jako materiał konstrukcyjny, izolacyjny albo wykończeniowy. Materiał ten zawiera produkty wykonane na podstawie spoiw mineralnych lub organicznych, które mogą być także wyposażone w wypełniacze, dodatki i domieszki, które najczęściej występują jako suche mieszanki. Takie mieszanki zwykle muszą zostać wymieszane z wodą albo występują jako produkt gotowy już do użycia, bez jakichkolwiek dodatkowych czynności. W wyrobach zaliczanych do chemii budowlanej mieszczą się jeszcze materiały powłokowe, czyli np. farby, lakiery, impregnaty czy środku gruntujące.

Chemia budowlana i jej podział

Współcześnie chemia budowlana podzielona została na suche mieszanki, gotowe mieszanki oraz materiały powłokowe. W suchych mieszankach znajdują się różne rodzaje zapraw takie jak tynkarskie, murarskie, kleje i gładzie. W drugiej grupie umieszczone tynki dekoracyjne, silikony, okładziny lub gładzie akrylowe. Do materiałów powłokowych zalicza się wszelkie lakiery, farby, grunty oraz rozpuszczalniki.

Czym jest chemia budowlana?

Gatunki klejów

Najczęściej chemia budowlana kojarzy się z różnymi klejami. Jak wiadomo na rynku występuje wiele różnych rodzajów tego produktu. Do montażu paneli najczęściej wykorzystuje się kleje spoinowe. W składzie posiadają właściwości elastyczne, które umożliwiają błyskawiczne wiązanie. Dodatkowym ich atutem jest to, że są one odporne na różne czynniki zewnętrzne oraz wilgoć.

Innym rodzajem klejów są takie, które dedykowane są wyłącznie do wykładzin. Ich dobór jest uwarunkowany właściwościami, które są dopasowane do różnych gatunków wykładzin. Trzeba być świadomym tego, że niektóre kleje są tylko i wyłącznie odpowiednie do montażu wykładzin elastycznych, a niektóre do tekstylnych. Do wykładzin używa się także produktów wodoodpornych i uniwersalnych. Do materiałów tekstylnych, elastycznych, dyspersyjnych, dwuskładnikowych i do linoleum świetnie sprawować się będą kleje akrylowe.

Do parkietów zaleca się stosowanie specjalnie dedykowanych klejów: dyspersyjnych, akrylowych, kauczukowych, poliuretanowe i syntetyczne. Z innych klejów wyróżnia się także takie do tapet, PCV, do styropianu oraz mniejszych robótek. W sklepach budowlanych czy to stacjonarnych czy internetowych jest masa tego rodzaju produktów. Trzeba tylko dokładnie sprawdzić jaki będzie potrzebny i do rodzaju wykonywanych prac wybrać ten odpowiedni dla siebie klej.

Kryterium doboru chemii budowlanej

Na rynku występuje ogromna liczba produktów zaliczana do kategorii chemia budowlana. Dobrą praktyką, by nie zatonąć w gąszczu tych produktów jest wnikliwa analiza etykiet oraz oznaczeń, czemu są one dedykowane. Istotnym faktem jest to, że do kładzenia płytek będziemy potrzebować znacznie innego kleju niż np. do montażu wykładziny.

Różnica doboru produktów ma także znacznie podczas wybierania farby, gdyż nie tylko są one zróżnicowane pod względem koloru, ale i także ścieralności, wytrzymałości oraz miejscem, w którym chcemy ją umieścić. Na zewnątrz nie za bardzo nadawać się będzie farba do wewnętrznych przedmiotów, gdyż jest ona mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych i warunków atmosferycznych. Osoby, które posiadają dzieci będzie interesować to, czy dana farba jest zmywalna, gdyż przy dzieciach zarysowane ściany są na porządku dziennym. Dużym ułatwieniem jest to, gdy ścianę wystarczy wytrzeć, aniżeli kupować nową farbę i od nowa zamalowywać ścianę, czy nawet całe pomieszczenie.

Najczęściej popełnianym błędem jest wykorzystywanie chemii budowlanej niezgodnie z jej przeznaczeniem. Takie działanie często prowadzi do ponownego zakupu tego typu produktów. W sytuacji występowania wątpliwości warto dokładnie przeczytać etykietę towaru lub zaczerpnąć wiedzy osoby, która jest ekspertem w tej dziedzinie. Czasem wystarczy zapytać osobę, pracującą na danym dziale, jaki produkt będzie odpowiedni do planowanych przez nas działań.

 

 

 

Podobne artykuły