Czyszczenie strumieniowo-ścierne polega na precyzyjnym usuwaniu piasku lub zgorzeliny z powierzchni metalowych poprzez uderzające działanie prądu materiału ściernego (takiego jak grys, węglan wapnia, suchy lód lub inne materiały specjalistyczne). Jeszcze nie tak dawno taką metodę czyszczenia nazywano piaskowaniem. To doskonały sposób na czyszczenie elewacji.
Od czego zależy wybór właściwej techniki?
Wybór techniki uzależniony od kilku czynników:
- rodzaj podłoża lub materiału, który ma być czyszczony,
- charakter zanieczyszczenia powierzchniowego,
- wszelkie warunki środowiskowe,
- koszt i szybkość czyszczenia.
Profesjonalne czyszczenie strumieniowo ścierne można wykorzystać do:
- wygładzania szorstkiej powierzchni,
- kształtowania powierzchni,
- usunięcia zanieczyszczeń powierzchniowych.
Dlaczego należy wybrać profesjonalną firmę do czyszczenia?
Wybierając sposób czyszczenia, specjaliści zwrócą uwagę na rodzaj cząstek, które są “piaskowane” oraz ciśnienia, przy którym to robią. Czyszczenie strumieniowo-ścierne jest specjalistycznym zadaniem. Stosowane ciśnienie musi być perfekcyjnie dostosowane. Wtedy pozwoli skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia. Ciśnienie należy odpowiednio zmodyfikować, jeśli powierzchnia, która ma być czyszczona lub poddana obróbce, nie jest jednolita.
Czyszczenie grysem i węglanem wapnia
Grys jest popularnie stosowany przy czyszczeniu strumieniowo-ściernym. Standardowy grys nadaje się doskonale do mycia silnie skorodowanej stali. Stosuje się go również często jako obróbkę zasadową, przed użyciem cząstek metalu. Z kolei drobniejszy grys zapewnia efektywne czyszczenie. Skraca czas pracy. Pozwala też zmniejszyć ilość wymaganego substratu. Zazwyczaj czyści się nim stal nierdzewną lub aluminium. Grubsze ziarna, zawierające więcej cząstek kamienia, pozwalają skutecznie usunąć grube warstwy brudu i oleju z powierzchni kamiennych. Dzięki nim można stworzyć autentyczny efekt starzenia na starym kamieniu, po jego wyczyszczeniu.
Węglan wapnia jest zwykle używany do usuwania farby z powierzchni aluminiowych lub (pod niskim ciśnieniem) do pozbywania się brudu z delikatnych powierzchni, takich jak tkanina lub drewno (np. drewniane belki).
Czyszczenie suchym lodem
Suchy lód staje się coraz bardziej popularny, ponieważ odparowuje w kontakcie z powierzchnią. Jest zatem mniej szkodliwy dla środowiska. Nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. Dlatego można go stosować na obszarach zabudowanych lub gęsto zaludnionych. Powoduje nagły efekt chłodzenia na powierzchni. Można go wykorzystać do oddzielenia powłoki żywicznej od metalu. Czyszczenie suchym lodem eliminuje konieczność demontażu i transportu, rozpuszczalników, ręcznego szorowania. Skraca czas potrzebny na wykonanie zadania. Zmniejsza zdecydowanie ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Dostępne są również specjalistyczne substancje, które mogą być użyte do określonych procesów dekarbonizacji lub utwardzania powierzchni. Niektóre substancje nadają im antypoślizgowe właściwości.
Czyszczenie strumieniowe pozwala usunąć graffiti. W ten sposób można też usunąć rdzę, kamień i sadzę.