Jak prawidłowo korzystać z papieru ściernego?

Jak prawidłowo korzystać z papieru ściernego?

Papier ścierny to najbardziej znane i najczęściej wybierane narzędzie spośród wszystkich materiałów ściernych. Jest bardzo prosty w użytkowaniu, powszechnie dostępny w sprzedaży oraz uniwersalny w zastosowaniu, gdyż przy jego pomocy możemy wykonać szereg różnorodnych prac w domu i jego najbliższym otoczeniu. Amatorzy najczęściej wykorzystują papier ścierny do prac z drewnem, gdyż świetnie sprawdza się m. in. do usuwania starych powłok malarskich, wygładzenia powierzchni przed jej ostatecznym wykończeniem oraz usuwania defektów i nierówności.

Papiery ścierne i ich zróżnicowane gradacje

Papiery ścierne to materiały ścierne, które są powszechnie dostępne. Szeroki ich wybór oferuje sklep z materiałami ściernymi Unimet-stal.pl, w którego ofercie znajdują się papiery o różnej gradacji. Jednym z najczęstszych, zadawanych przez klientów sklepu pytań jest to, jaki papier ścierny wybrać do danej pracy. Pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, aby trafnie odpowiedzieć na to pytanie, jest gradacja. Papiery ścierne są dostępne w różnych ziarnistościach, czyli różnią się między sobą wielkością ziaren ściernych. Ta z kolei wpływa na ich zastosowanie oraz warunkuje efekty, jakie osiągniemy stosując dany papier ścierny.

Sklep z materiałami ściernymi Unimet-stal.pl oferuje papiery ścierne o gradacji niskiej i wysokiej. Te o niskiej ziarnistości poznamy po wielkości ziaren ściernych – są one duże i dobrze widoczne na powierzchni papieru. Takie papiery są agresywne w działaniu, przez co ich wybór zaleca się do takich prac, jak m. in. usuwanie wierzchnich warstw farby i lakieru, dużych nierówności oraz czynności wymagających intensywnego działania. Materiały ścierne o gradacji wysokiej posiadają natomiast drobne ziarenka ścierne, które swoim wyglądem przypominają piasek – idealnie sprawdzają się więc do szlifowania i wygładzania powierzchni.

Jak prawidłowo korzystać z papieru ściernego?

Jak dopasować gradację do konkretnej pracy?

Osoby profesjonalnie pracujące z materiałami ściernymi raczej nie mają problemów z wyborem odpowiedniego narzędzia. Ten problem jest jednak często spotykany wśród amatorów, którzy zazwyczaj nie wiedzą, jaki papier ścierny pozwoli im osiągnąć pożądane rezultaty pracy. W wyborze tego typu narzędzi warto kierować się bardzo prostą zasadą. Mówi ona, że na pierwszym etapie prac, należy sięgać po materiały ścierne o gradacji niskiej, a dopiero później korzystać z tych o gradacji wysokiej, które służą wygładzeniu i wyszlifowaniu powierzchni oraz jej przygotowaniu do finalnej obróbki. W sytuacji, kiedy dany materiał ścierny nie radzi sobie z powierzchnią, wystarczy zastąpić go akcesorium o niższej gradacji.

Z tego powodu warto mieć pod ręką kilka papierów ściernych o zróżnicowanych gradacjach. W ten sposób będziemy mogli mieć pełną kontrolę nad obrabianą powierzchnią oraz osiągniemy najlepsze efekty pracy. Warto także mieć świadomość, że materiały ścierne to nie tylko papier ścierny – sklep z materiałami ściernymi Unimet-stal.pl oprócz nich posiada bowiem w swojej ofercie także szereg innych narzędzi, które świetnie nadają się do różnego rodzaju prac wykończeniowych i renowacyjnych. W razie wątpliwości, które z dostępnych rozwiązań wybrać, warto zwrócić się po profesjonalna poradę, którą uzyskamy od wyspecjalizowanej w tym zakresie obsługi sklepu.

Podobne artykuły