Daszek szklany nad drzwi stanowi element małej architektury, który niestety dosyć często pomijany jest w projektach architektonicznych i budowlanych. Mimo tego, daszki szklane nad drzwi spełniają ważne funkcje łączące w sobie funkcjonalność i estetykę. Daszek będzie bowiem zabezpieczał drzwi wejściowe przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem. Ponadto użytkownicy budynku będą mogli spokojnie przeczekać pod daszkiem, nie narażając się na grad lub śnieg. Oferta daszków nad drzwi jest naprawdę ogromna. Warto oprócz kształtu daszka skupić się na odpowiednim materiale, z jakiego został wykonany, by jak najlepiej połączyć funkcjonalność i ciekawy design.
Dlaczego daszki szklane nad drzwi to dobry wybór?
Współcześnie można znaleźć ogromny wybór różnorodnych zadaszeń nad drzwi. Różnią się one kształtem, ceną oraz materiałem. Najpopularniejszymi materiałami, z jakich wykonuje się daszki nad drzwi są:
- stal,
- metal,
- akryl,
- aluminium,
- drewno,
- szkło.
Ostatni z wymienionych materiałów plasuje się w czołówce najczęściej wybieranych na zadaszenia. Jest to spowodowane bardzo dobrymi właściwościami daszków wykonanych ze szkła oraz ciekawym efektem wizualnym. Daszki szklane pięknie się prezentują, są nowoczesne, a oprócz tego solidne i trwałe. Jeśli daszek wykonany jest ze szkła hartowanego, inwestor może być pewny tego, iż będzie on prezentował się niezmiennie przez wiele lat. Ciekawym procesem, któremu poddawane są daszki szklane jest laminacja. Dzięki niej nawet, gdy mały fragment daszku ulegnie zniszczeniu, cała konstrukcja nie rozpadnie się i nadal będzie spełniała swoją funkcję. Daszek szklany będzie także świetnym rozwiązaniem dla wszystkich inwestorów, którzy oczekują efektu nietuzinkowego i indywidualnego. Pomiędzy szybami można bowiem umieścić motywy graficzne lub inne kolorowe materiały, które nadadzą zamierzony efekt kolorystyczny. Daszki szklane nad drzwi można odpowiednio dopasować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nic więc dziwnego, iż są to tak bardzo popularne rodzaje zadaszeń i z każdym rokiem przybywa ich zarówno w miastach, miasteczkach, jak i na wsiach.
Jakie są rodzaje daszków szklanych?
Drzwi wejściowe zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i tych wielorodzinnych, są elementem, który bardzo rzuca się w oczy. Dlatego też wejście do budynku powinno być reprezentatywne. By uzyskać dobry efekt wizualny oprócz solidnych drzwi wejściowych warto zamontować dodatek architektoniczny w postaci daszka nad drzwi. Producenci oferują rozmaite rodzaje daszków, dlatego też wybór odpowiedniego może być ciężki. W podjęciu ostatecznej decyzji konieczne jest przeanalizowanie nie tylko materiału, ale także kształtu daszka. Najbardziej popularne kształty daszków nad drzwi to:
- daszki łukowe – cechują się półokrągłym kształtem,
- daszki klasyczne – o prostej budowie, nawiązują raczej do stylu tradycyjnego,
- daszki płaskie z poliwęglanu – lekkie zadaszenia, które nie ulegają przebarwieniom, gdyż są odporne na promieniowanie UV.
Zamontowanie daszku szklanego będzie nie tylko funkcjonalne, ale także znacząco poprawi efekt wizualny wejścia do domu. Warto wspomnieć również o tym, iż producenci drzwi wejściowych często wymagają montowania daszków nad wejściem i bez tego nie udzielają gwarancji na swoje produkty. Tak więc, daszek nad drzwi to praktycznie konieczność, by móc cieszyć się dobrym stanem drzwi wejściowych przez długie lata. Wybierając daszek szklany nad drzwi należy także zwrócić uwagę na gwarancję, jaką objęty jest produkt oraz czy jest on zgodny z ogólnymi normami i dyrektywami. Dzięki temu inwestor zyska pewność, iż zakupiony produkt jest wykonany z dobrych jakościowo materiałów i będzie służył przez długie lata. Nie bez znaczenia jest także kwestia montażu, który powinien być przeprowadzony zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i sztuką budowlaną. Jeśli jest taka możliwość, warto montaż daszka zlecić profesjonalistom, którzy fachowo zajmą się tematem.
Daszki ze szkła hartowanego – czym się charakteryzują?
Daszki szklane są niezwykle uniwersalne i stylowe. Budynek zaopatrzony w taki element architektoniczny zyskuje lekkości i nowoczesnego designu. Daszki szklane wyglądają z pozoru delikatnie, jednak są produkowane z najlepszych surowców i są naprawdę trwałe. Inwestując w daszek nad drzwiami można mieć gwarancję wytrzymałości i odporności na niekorzystne warunki. Warto wymienić najważniejsze zalety montowania daszków szklanych nad drzwiami. Są nimi:
- ochrona przed czynnikami niekorzystnymi – czynniki zewnętrzne, jak: deszcz, śnieg, grad mają działanie destrukcyjne i po pewnym czasie będzie odbijało się to bardzo na wyglądzie drzwi wejściowych. Dlatego warto zabezpieczyć wejście montując daszek, który ochroni drzwi przed deszczem, wiatrem i śniegiem,
- ochrona przed promieniami UV, które bardzo niekorzystnie oddziałują na skrzydła drzwi wejściowych i powodują ich blaknięcie,
- poprawa wyglądu budynku i nadanie mu nowoczesności i lekkości,
- wzrost komfortu życia mieszkańców – nie muszą oni moknąć w deszczu, by znaleźć klucze w torebce. Daszek nad drzwiami jest świetnym miejscem, gdzie można spokojnie poczekać i nie być narażonym na nieprzyjemne warunki pogodowe.
Uniwersalność szklanych daszków nad drzwi
Daszki szklane są produktem uniwersalnym, gdyż praktycznie wszędzie będą prezentować się znakomicie. Ich lekkość i prosty styl sprawiają, że wpiszą się świetnie w budynki zaaranżowane w każdym stylu. Bardzo dobrze będą współgrać nawet z tradycyjnym i klasycznym designem. Daszki szklane cieszą się tak dużą popularnością, gdyż niezależnie od tego, czy budynek jest utrzymany w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, tradycyjnym, czy loftowym, takie urozmaicenie wejścia będzie świetnie wyglądać. Daszek nad wejściem łączy w sobie cechy elementu dekoracyjnego z funkcjonalnością i praktycznością. Z tego rozwiązania coraz częściej korzystają także właściciele budynków użyteczności publicznej czy budynków wielorodzinnych.
Montując daszek szklany nad wejściem można uzyskać perfekcyjny wygląd budynku zgodny z oczekiwaniami inwestora oraz niezwykłą funkcjonalność. Wytrzymałość i trwałość daszków szklanych pozwala stworzyć naprawdę ciekawy i ergonomiczny efekt końcowy.