Ostatnie lata to regularny wzrost cen mieszkań w całej Polsce. Podwyżki nie oszczędzają również Krakowa. Nieruchomości w stolicy Małopolski są coraz droższe, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jak wpłynęło to na popyt na mieszkania w 2018 roku i jak zadziała na zainteresowanie lokalami w najbliższym czasie?
Pomimo stałego wzrostu cen, popyt na nowe oraz używane mieszkania w Krakowie rośnie lub okresowo utrzymuje się na względnie niezmienionym poziomie. Szczególne zainteresowanie budzą niewielkie mieszkania 2-pokojowe oraz kawalerki. Lokale tego typu stają się coraz popularniejsze głównie na rynku wtórnym. Warto zauważyć, że ma to miejsce mimo zeszłorocznego kilkuprocentowego wzrostu cen.
Stałe zainteresowanie rynkiem wtórnym
Ceny mieszkań w Krakowie są w dużej mierze zależne od lokalizacji. Jednak na podstawie statystyk obliczono średnią cenę za metr kwadratowy, która oscyluje w granicach 6300 zł. Oznacza to znaczny wzrost cen, mimo to nabywcy nadal są zainteresowani używanymi mieszkaniami. Najczęściej kupowane są dziś mieszkania dwu- oraz trzypokojowe, jednak najwyraźniejszy wzrost sprzedaży mieszkań w Krakowie zanotowano wśród małych lokali, w tym kawalerek.
Kawalerki to mieszkania budzące zainteresowanie wśród zróżnicowanych klientów. Nie brakuje młodych ludzi, którzy nie dysponują kapitałem umożliwiającym zakup większego lokalu. Tym samym na swoje pierwsze mieszkanie wybierają mieszkanie jednopokojowe. Jednak kawalerki stanowią również doskonałe inwestycje. Rzecz w tym, iż obserwujemy duży popyt na tego typu mieszkania również na rynku najmu. Oczywiście zainteresowanie mieszkaniami o małym metrażu na rynku wtórnym, przekłada się również na tendencje na rynku pierwotnym. Deweloperzy odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, oferują coraz więcej kawalerek, które nieustannie są oddawane do użytku w różnych częściach miasta.
Pomimo wysokich cen na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, specjaliści przewidują, że w najbliższym czasie nie powinniśmy obserwować spadku zainteresowania lokalami jednopokojowymi. Szczególnie w najbliższych miesiącach powinno się pojawić dużo zapytań o tego rodzaju lokale, gdyż wkraczamy w szczególnie intensywny okres na rynku mieszkaniowym. Okres wiosna-lato to czas, w którym wiele osób rozpoczyna poszukiwania nieruchomości.
Zwiększona dostępność kredytów hipotecznych
Z pewnością wpływ na popyt na rynku mieszkaniowym ma zwiększona dostępność kredytów. W 2018 roku banki stały się o wiele bardziej liberalne w tej kwestii, udzielając kredytów hipotecznych ludziom, którzy wcześniej nie mogli na to liczyć. Potwierdzają to statystyki, według których kredytów udziela się coraz więcej. Z drugiej jednak strony, banki nie są skłonne pożyczać tak wysokich kwot, jak wcześniej. O ile bowiem rośnie wskaźnik przyznawania kredytów, o tyle spada średnia ich wysokość. Zdaniem banków zdolności kredytowe Polaków są dziś mniejsze niż 2-3 lata temu przy takiej samej wysokości zarobków. Należy jednak zauważyć, iż wynagrodzenia również rosną, przez co wnioskodawcy kredytowi przeważnie zarabiają dziś zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Tym samym, ostatecznie mogą oni liczyć na wyższy kredyt.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budopol, oferującą sprzedaż mieszkań kraków.