Sprężarki bezolejowe to sprzęt, po który sięga naprawdę wielu fachowców. Szczególnie są one przydane w miejscach, gdzie sterylność tłoczonego sprężonego powietrza jest niezwykle ważna. Chodzi o placówki medyczne, hale zajmujące się produkcją bądź obróbką żywności lub apteki czy fabryki, w których tworzy się leki. Jak jednak zabudowane są sprężarki bezolejowe? Dziś poruszymy właśnie tę kwestię.
Sprężarki bezolejowe i ich zalety
Zacznijmy jednak jakie zalety mają tego typu urządzenia – przecież nie bez powodu są one atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu firm i branż. Otóż:
- Sprężarki te zostały zaprojektowane tak, aby produkowane przez nie sprężone powietrze nie zawierało oleju.
- Przez to, że wymagają mniej konserwacji, cechuje je dłuższy czas użytkowania niż sprężarki olejowe.
- Ponadto sprężarki bezolejowe są znacznie cichsze niż ich olejowe odpowiedniki i idealnie nadają się do zastosowań, w których poziom hałasu musi być utrzymany na minimalnym poziomie.
- Oprócz tych zalet sprężarki bezolejowe są także znacznie bezpieczniejsze w użyciu, ponieważ nie wytwarzają żadnych łatwopalnych oparów ani płynów.
Sprężarki bezolejowe ALMiG
Wszystkie te cechy zdecydowanie mają sprężarki bezolejowe ALMiG. Są one gwarancją niezwykle czystego tłoczonego powietrza, a to wszystko przez na przykład system sprężarek z wytryskiem wody.
O czym jeszcze warto wspomnieć to fakt, że nie produkuje także kondensatu. Jest to nic innego jak mieszanka oleju, wody oraz innych składników, które wytwarzają się jako produkt uboczny podczas procesu tworzenia sprężonego powietrza przez sprężarki olejowe. Chociażby dlatego tego typu sprzęt powinien być częściej czyszczony i konserwowany – kondensat bowiem źle wpływa na mechanizm urządzeń, prowadząc do ich zniszczenia. Stąd też konieczne jest tu stosowanie różnych osuszaczy czy filtrów.
Sprężarki bezolejowe i ich budowa
Przejdźmy teraz do tego, jak zostało zbudowane takie urządzenie. Otóż należy mieć przede wszystkim świadomość, że każdy model różni się od siebie. Ich mechanizm czy nawet wygląd zewnętrzny to kwestia bardzo jednostkowa. Jednak są pewne części, które ma praktycznie każda sprężarka bezolejowa. Chodzi o:
- Silnik elektryczny, który napędza działanie sprężarki – stanowi jej serce i centrum dowodzenia.
- Wału sprężarki, umieszczonego wewnątrz obudowy. Podczas kiedy sprzęt jest włączony, przenosi się on z silnika elektrycznego.
- Kompresor, który składa się z tłoka i cylindra, albo z zespołu rotorów, które są odpowiedzialne za sprężanie powietrza.
- Filtr powietrza, zamontowanego na wejściu do sprężarki. Jego zadanie to usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, ponieważ pobierany gaz z zewnątrz ma w sobie wiele brudu, takiego jak kurz czy inne mikrocząsteczki.
Pamiętaj, że model sprężarki dopasowany jest w pełni do Twoich potrzeb. Wybierając go, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które pomogą w tych zakupach. Chodzi o takie kwestie jak na przykład: do czego będziesz używać sprężonego powietrza, jakie jest zapotrzebowanie na ten gaz. Jeśli masz problem z wyborem, najlepiej będzie skontaktować się z fachowcami z zaufanego sklepu internetowego bądź stacjonarnego.
Sprężarki bezolejowe ALMiG
Sprężarki bezolejowe ALMiG są dostępne w różnych wariantach, różniących się od siebie właściwościami i budową. Oto niektóre z nich:
- seria LENTO z zakresem mocy od 15 kW do 110 kW,
- seria DYNAMIC, wyróżniająca się bardzo niskim zużyciem energii,
- Seria SCROLL, której produkowane powietrze jest klasy 0, czyli najczystszej.
Gdzie wykorzystuje się sprężarki bezolejowe?
Już wiesz, że sprężarki bezolejowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić niezawodną jakość sprężonego powietrza. Pisaliśmy również, gdzie może być ono wykorzystywane. Jednak chcemy szerzej przyjrzeć się tej kwestii.
Otóż stosuje się je w medycynie, na przykład w szpitalach do zasilania respiratorów i systemów podawania tlenu. W gabinecie stomatologicznym z kolei z ich pomocą wykonuje się przeróżne zabiegi – na przykład oczyszcza powierzchnię zębów i dziąseł.
W przemyśle spożywczym natomiast służy do osuszania (po wcześniejszym umyciu) warzyw oraz owoców, które później trafiają do opakowań. Jeśli dostałaby się tam wilgoć, żywność po prostu by się zepsuła. Rozwinęłyby się w nich różnego rodzaju grzyby, pleśń i inne drobnoustroje, które z pewnością nie wpłynęłyby korzystnie na nasze samopoczucie.
Czy sprężarki bezolejowe wykorzystuje się w warsztatach?
Odpowiedź brzmi – tak! Jeśli chodzi o ten konkretny rodzaj sprężarek, to korzysta z nich głównie lakiernik. Dlaczego? Ponieważ zasila on sprężonym powietrzem swój pistolet, służący do rozprowadzenia lakieru na karoserii.
Czyste sprężone powietrze jest tutaj ważne, ponieważ wpływa ono na barwę farby, stopień jej krycia, a nawet trwałość. Stąd też lakiernicy bardzo często używają z tego typu urządzeń – wszystko po to, aby efekt był jak najbardziej zadowalający.
Jak dbać o sprężarki bezolejowe?
Kupując sprężarkę, każda osoba pragnie, że zostanie ona z nim przez wiele lat. Dobry sprzęt z pewnością spełni to marzenie, lecz wymaga on odpowiedniej konserwacji. Oto kilka porad, jak odpowiednio zająć się swoją sprężarką:
- Regularnie sprawdzaj i czyść filtry powietrza i wymieniaj je, gdy są zużyte. Zapobiegnie to niepotrzebny usterkom, a w rezultacie pomoże zaoszczędzić pieniądze. Naprawy bowiem bywają bardzo kosztowne.
- Używaj sprężarki zgodnie z zaleceniami producenta i unikaj jej przeciążania. Wszelkie informacje na ten temat zawarte są w instrukcji obsługi.
- Regularnie czyść powierzchnie sprężarki, aby uniknąć osadzania się kurzu i innych zanieczyszczeń.
- Systematycznie wykonuj smarowanie łożysk silnika napędowego. Ten krok gwarantuje dobre działanie silnika. Pamiętaj jednak, by zawsze korzystać z dedykowanego do takiego urządzenia smaru.
- Wymieniaj na bieżąco uszkodzone lub zużyte części, takie jak tłoki i cylindry, łożyska, uszczelnienia, aby zapewnić prawidłowe działanie sprężarki.