Kiedy nie warto zakładać instalacji fotowoltaicznej?

Kiedy nie warto zakładać instalacji fotowoltaicznej?

Założenie instalacji fotowoltaicznej to bardzo dobra inwestycja. Pozwala uniezależnić się od dostaw prądu oraz znacznie obniżyć rachunki za prąd na przestrzeni całego okresu pracy układu. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których zakładanie takiej instalacji nie jest wskazane. Dlaczego zatem nie warto montować paneli fotowoltaicznych i kiedy tego nie robić? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Kiedy nie warto zakładać instalacji fotowoltaicznej?

 

Dach na północ

Pierwszym przeciwwskazaniem do montażu paneli fotowoltaicznych jest dach ukierunkowany na północ. Jeśli nie mamy innej możliwości i jedynym rozwiązaniem jest montaż paneli na północną stronę, powinniśmy rozważyć taki posunięcie. Panele fotowoltaiczne pracują z określoną wydajnością w zależności od tego, na jaką stronę świata są zwrócone. Północna strona to najgorsza strona dla paneli, gdyż przynosi ona najmniej energii. Inwestycja może zatem okazać się nietrafiona, a panele mogą nie wykorzystywać w wystarczającej ilości swojego potencjału. W ten sposób zapłacić możemy dużo więcej za montaż paneli, aniżeli zaoszczędzimy na ich użytkowaniu.

 

Remont dachu

Paneli fotowoltaicznych zdecydowanie nie warto zakładać, jeśli w najbliższym czasie planujemy remont dachu. Panele tego typu najczęściej przytwierdzane są do niego bardzo solidnie, gdyż mają znajdować się na dachu przez wiele lat. Rozbiórka dachu oraz demontaż i następnie montaż paneli może być bardzo uciążliwy, kosztowny oraz niebezpieczny dla samych paneli. Jeśli zamierzamy zatem w ciągu najbliższego roku — dwóch lat remontować dach, powinniśmy powstrzymać się z inwestowaniem w panele fotowoltaiczne.

 

Bardzo niskie opłaty za prąd

Sytuacją, w której nie powinniśmy zakładać paneli fotowoltaicznych, jest ta, w której zużywamy znikome ilości prądu. Inwestycja w panele tego typu jest tym bardziej opłacalna, im więcej prądu zużywamy. Jeśli przebywamy w domu bardzo rzadko lub nie używamy energii nawet na średnim poziomie, zdecydowanie warto zrezygnować z układania paneli. W takiej sytuacji możemy poprosić firmę zajmującą się instalacją o kalkulacje, choć przeważnie wyjdzie ona na 0 lub na minus.

 

Przeprowadzka

Paneli fotowoltaicznych nie warto również montować, jeśli zamierzamy się przeprowadzić z naszego domu w najbliższych kilku latach z wiadomego względu.

 

Podobne artykuły