Na jaką kuchnię postawić: otwartą czy zamkniętą?

Na jaką kuchnię postawić: otwartą czy zamkniętą?

W aranżowaniu kuchni trzeba odpowiedzieć się na wiele pytań. Jednym z nich jest to, czy chcemy by była otwarta czy raczej zamknięta? Jak można się spodziewać są korzyści każdego z tych rozwiązań, jak i pewne wady. Wybór ten motywowany jest charakterem i zwyczajami właścicieli oraz wielkością ich domu.

Kuchnia otwarta versus zamknięta

Wybór zamkniętej bądź otwartej kuchni motywowany jest kilkoma kryteriami, jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, takimi jak upodobania kulinarne, towarzyskie, zamiłowanie do porządku itd. Sprawą oczywistą jest to, że przy otwartej kuchni podczas gotowania aromatycznych potraw zapach na długo zostanie ulotniony po całej strefie dziennej. Osoby pedantyczne z pewnością będą miały problem z brudnymi naczyniami widocznymi z salonu. Te problemy doskonale niweluje kuchnia zamknięta. Znaczenie ma również to, kto zamieszkuje dany dom, czy jest to bezdzietna para czy wielodzietna rodzina. W przypadku tych pierwszych, otwarta kuchnia z małym barkiem będzie dla nich doskonałym rozwiązaniem. Dla dużej rodziny trzeba pomyśleć o odpowiednim stole, mieszczącym wszystkich członków rodziny. Osoby, które w trakcie imprez lubią przygotowywać posiłki wspólnie ze znajomymi powinny zdecydować się na kuchnię otwartą. Warto dokładnie przemyśleć to jakimi jesteśmy osobami, o jakim typie rodziny, z jakimi przyzwyczajeniami i upodobaniami i na tej podstawie dokonywać wyboru pomiędzy otwartą, a zamkniętą kuchnią. Urządzanie kuchni jest dość kosztownym wydatkiem, stąd należy ten temat dobrze przemyśleć, by pochopnie nie podjąć złej decyzji.

Na jaką kuchnię postawić: otwartą czy zamkniętą?

Dwie opcje w jednym

Pewnym półśrodkiem pomiędzy jednym i drugim rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kuchnię otwartą z częściowym jej przesłonięciem. Może to być kawałek ściany, zastosowanie barku czy wstawienie przesuwnych drzwi lub rolety. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy się mogli cieszyć otwartą przestrzenią oraz jednocześnie zamkniętym pomieszczeniem podczas przygotowania posiłków bez obaw o wydzielanie się zapachów po całym mieszkaniu.  

 

Podobne artykuły