Oszczędny dom – unikanie strat ciepła

Oszczędny dom – unikanie strat ciepła

Nieszczelny budynek generuj koszty i często powoduje frustrację jego mieszkańców – trudno osiągnąć w nim poziom komfortu termicznego. Wiele budynków budowanych w Polsce nie spełnia standardów szczelności, co prowadzi do znacznych strat ciepła. Aby do nich nie dochodziło, dom powinien mieć odpowiednią, grubą warstwę izolacyjną.

Nieszczelne przegrody mogą z kolei powodować przewiewanie, co ochładza pomieszczenia i powoduje znaczne utraty ciepła wytworzonego przez ogrzewanie.

Projekt szczelnego budynku

Istotą szczelności budynku jest nie tylko pokrycie go szczelnymi materiałami na powierzchniach, ale także zapewnienie szczelności połączeń. Tam, gdzie łączą się ze sobą poszczególne elementy bryły budynku, może przenikać powietrze. To z kolei wychładza wnętrza i sprawia, że ogrzewanie staje się nieefektywne, a więc drogie. Warto pomyśleć o tym już na etapie współpracy z architektem. Dobry projekt szczelnego, oszczędnego budynku musi zawierać informacje typach i sposobach uszczelnienia, a także przewidzianych w tym celu materiałach.

Gdzie występują nieszczelności?

Pierwszym newralgicznym punktem jest łączenie ścian z podłogą na poziomie gruntu oraz ze stropami. Kratki wentylacyjne pod podłogą oraz obwód wentylowanej płyty podłogowej także stwarzają ryzyko przewiewania. W pewnych miejscach stropy są przebijane przez instalację elektryczną – na te miejsca także należy zwrócić uwagę.

Instalacje często przechodzą przez ściany. Służą do tego specjalne otwory. Podobnie rzecz ma się z wentylacją w postaci kratek, nawiewnikami, gniazdkami elektrycznymi. Wszędzie tam, gdzie w ścianie jest jakakolwiek dziura, może powstać nieszczelność.

Z kolei przy dachu szczególnie narażona jest kalenica, obwody wyłazów, kominy oraz łączenia ze ścianą zewnętrzną. Te miejsca wymagają dodatkowej izolacji.

Domy z wentylacją nawiewno – wywiewną są z kolei narażone na nieszczelność w miejscu występowania okien oraz drzwi w ścianach.

Połączenia budowlane

W całej, gotowej bryle domu z konieczności występują rozmaite połączenia. Zwykle ograniczają się one do konkretnych typów:

- połączenia pomiędzy ścianami, a stropami,

- połączenia pomiędzy ścianami, a podłogami na gruncie,

- połączenia z drzwiami i oknami (ścian, stropów, podłóg),

- połączenia pomiędzy poszczególnymi ścianami,

- połączenia dachu z innymi elementami konstrukcyjnymi.

Różne firmy budowlane stosują różne sposoby łączenia elementów. Niezależnie od tego, czy będzie to beton, membrana czy folia, połączenie musi być szczelne. Co to oznacza? Zdecydowanie nie tylko szczelność w momencie wykonywania, ale i w ciągu wielu kolejnych lat. Aby obniżyć koszty, warto pomyśleć o prostym, ale niezawodnym typie połączenia.

Oszczędny dom – unikanie strat ciepła

W trakcie budowy – na co zwracać uwagę?

Aby nie dopuścić do powstania nieszczelności, należy w miarę postępu prac kontrolować użyte materiały oraz sposób wykonania poszczególnych zaleceń z projektu. Warto już na początku poinformować wykonawcę o nacisku kładzionym na szczelność, zapowiedzieć przeprowadzenie testu po zakończeniu prac, a także wybrać firmę, która ma wiedzę w zakresie szczelnego budowania.

Bardzo istotnym elementem jest nadzór i informowanie, czym jest szczelność powietrzna i dlaczego chce się ją koniecznie osiągnąć. Niektóre firmy budowlane nie pracują zgodnie z zasadami tworzenia szczelnych budynków, ponieważ idea budowania domów oszczędzających energię jest jeszcze w Polsce stosunkowo młoda. Z pewnością z czasem ten stan rzeczy ulegnie zmianie, na razie jednak warto dbać o właściwe standardy i nie pozostawiać niczego przypadkowi.

Podobne artykuły