Folie grzewcze są stosunkowo nowym, od niedawna dostępnym w naszym kraju produktem. W krajach skandynawskich z powodzeniem stosuje się je już od kilkudziesięciu lat. Sprzedawane są w pasach o szerokości ok. 50 cm oraz różniej długości, która może wynosić nawet ponad 20 m. Ich grubość to z kolei zaledwie 0,5 mm. Maksymalna moc osiągana przez poszczególne paski folii wynosi do 2200 W i to właśnie ona wpływa na ich dopuszczalną długość.
Folia grzewcza Red Snake – innowacyjne grzanie na podczerwień
Folia grzewcza Red Snake to innowacyjny produkt, który emituje fale podczerwieni. Podczerwień jest nazywana energią życia i obecnie bardzo chętnie wykorzystywana jest do ogrzewania budynków. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni może być stosowane w mieszkaniach, pomieszczeniach biurowych, sklepach, placówkach edukacyjnych i medycznych, a także w szklarniach oraz foliach ogrodniczych.
Folie grzewcze na podczerwień wykorzystywane są także jako ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe oraz do ogrzewania skosów poddasza. Ich zaletą jest to, że elementy grzejne znajdują się na całej powierzchni folii, co odróżnia ją od mat grzejnych oraz pozwala uzyskać doskonałe rezultaty grzewcze.
Folie grzewcze – efektywne i ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń
Folia grzewcza może zostać zainstalowana zarówno podczas realizacji nowej inwestycji, jak i zamontowana w trakcie remontu już istniejącego budynku. W przypadku ogrzewania podczerwienią nie jest konieczne ogrzewane powietrze, które jest z kolei niezbędne dla działania tradycyjnych grzejników. W przypadku folii grzewczej ogrzewane są bowiem przegrody budynku, a więc ściany, posadzka, sufit oraz ludzie obecni w pomieszczeniach. Wzrost temperatury otoczenia odczuwalny jest już po 10 min. od uruchomienia folii.
System ogrzewania opierający się na foliach grzewczych zasilany jest energią elektryczną. Może to jednak budzić pewne obawy, zwłaszcza co do ekonomiczności użytkowania folii. Ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej jest bowiem uznawane za najdroższe. Jest to jednak prawda w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, które opiera się o grzejniki ścienne. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku folii grzewczych, których koszt eksploatacji jest o 60% niższy niż ogrzewania opartego o systemy konwekcyjne.
Folie grzewcze mają jeszcze jedną istotną zaletę – są nie tylko tańsze w eksploatacji i montażu, ale także bardziej wydajne. Wielu użytkowników zauważa bowiem, że tradycyjne systemy ogrzewania, które opierają się na kaloryferach, instalacji hydraulicznej oraz piecach nie są tak efektywne, jak folie. Zobaczymy co przyniesie przyszłość i rozwój tej technologii.