Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Życie w mieście często oznacza rezygnację z wygód na rzecz czegoś innego. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkań o niewielkim metrażu, czyli tak zwanych mikroapartamentów. Takie lokum będzie wymagać zastosowania kilku tricków na optycznie powiększenie przestrzeni. Oto niektóre z nich.

Płytki z połyskiem

To jeden z najbardziej efektownych sposobów na wprowadzenie wizualnej przestrzeni do niewielkiego wnętrza. Płytki z połyskiem powiększą nawet niewielką łazienkę, skromny korytarz czy ciasny salon. Aktualna oferta wzorów jest tak duża, że podjęcie decyzji nie sprawi żadnych problemów. Dobrze zaopatrzony sklep z płytkami oferuje materiały w wielu rozmiarach, a w przypadku wątpliwości błyskawicznie rozwieje je doświadczony pracownik.

Podczas wykańczania wnętrz zazwyczaj każde pomieszczenie oddzielane jest progiem. Tym razem warto z niego zrezygnować i rozprowadzić płytki zarówno w kuchni, jak i przedpokoju i salonie. Jednolite wykończenie sprawi, że wnętrze będzie wyglądać efektownie. Warto zainwestować w płytki o jasnym kolorze – znakomicie odbijają światło, przez co pokoje będą wydawać się większe niż są w rzeczywistości.

Oświetlenie

Żyrandol zwisający z centralnej części sufitu sprawi, że wnętrze stanie się wizualnie niższe. W pomieszczeniach o małym metrażu najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe. Nowoczesne lampy na szynach, kinkiety i lampy stojące podzielą pokój na strefy, sprawiając, że aranżacja będzie się prezentować w ich świetle nadzwyczaj lekko.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Przejścia bez drzwi i okna bez firan

Mała przestrzeń powinna być odpowiednio wyeksponowana przy pomocy naturalnego światła. Duże okna będą niewątpliwą zaletą, ale by jeszcze bardziej podkręcić efekt, warto zrezygnować z drzwi, ciężkich zasłon i ozdobnych firan. Dzięki temu do wnętrza będzie wpadać jeszcze więcej światła. Aby spotęgować rezultat, idealnym rozwiązaniem będzie podłoga wykończona kaflami. W tym celu należy odwiedzić dobry sklep z płytkami i wybrać wzór o wysokim połysku.

Lustra i aranżacja w stylu glamour

Nic tak skutecznie nie powiększy wnętrza optycznie jak duże lustra rozwieszone na ścianach. Najlepszy efekt przyniesie umieszczenie lustrzanych tafli w pobliżu okien. Podobny efekt przyniosą akcesoria w stylu glamour, czyli błyszczące, często wykonane ze szkła lub powlekane farbą w kolorze srebra lub złota. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ilością dodatków – ich nadmiar może obciążyć przestrzeń i przynieść rezultat odwrotny do zamierzonego.

W styl glamour doskonale wpisują się wspomniane wcześniej płytki. Umiejętnie dobrane kafle z połyskiem będą wraz z aranżacją stanowić zgraną i zwartą kompozycję. Warto jednak pamiętać, aby odwiedzić sklep z płytkami, który cieszy się dobrą opinią. Kupujący ma wówczas gwarancję, że materiały są wysokiej jakości, a ich trwałość i odpowiednio dobrana twardość przełożą się na wiele lat użytkowania.

Niewielkie wnętrze można wizualnie powiększyć za pomocą kilku tricków. Oprócz wspomnianych wyżej pomysłów można również zamówić meble na wymiar, które z pewnością pozwolą na praktyczne wykorzystanie każdego centymetra.

Podobne artykuły