Klamka powinna idealnie pasować do stylu naszego domu lub mieszkania. Wybierzmy taką, która będzie perfekcyjnie dopasowana do rodzaju i wagi drzwi. Może się nam wydawać, że jest to mało istotny detal. Jednak to nieprawda. Powinniśmy zwrócić na uwagę, remontując lub urządzając swoje gniazdko. Zwróćmy uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również na komfort użytkowania.
Istotne parametry
Bez względu na to, do jakiego wnętrza i typu drzwi wybieramy klamkę, koniecznie zwróćmy uwagę na cztery istotne kryteria. Chodzi tutaj o ciężar, stronę prawa-lewa, podwójne wspomaganie i zamek.
Wybierzmy klamkę, która będzie pasowała ciężarem do zamontowanych drzwi. Solidna i duża klamka doskonale pasuje do masywnych i bardzo dużych drzwi. Jeśli wybierzemy zbyt mały i lekki model, możemy mieć problem z otwieraniem i zamykaniem. Jeżeli mamy niewielki pokój, ciekawą opcją będzie klamka obrotowa. Elegancko zdobiona gałka do drzwi sprawdzi się, gdy chcemy optycznie powiększyć wnętrze.
Zastanówmy się też nad stroną prawa-lewa. Zdecydowaną większość nowoczesnych klamek możemy bez problemu zamontować do lewoskrzydłowych i prawoskrzydłowych drzwi. Jeśli jednak wybieramy tradycyjną klamkę, sprawdźmy, czy pasuje do danego typu drzwi.
Nowoczesna i dobrej jakości klamka wyposażona jest w podwójne wspomaganie. To oznacza, że ma sprężyny po obu stronach. Dzięki temu po naciśnięciu nie będzie opadać. Wróci błyskawicznie do pierwotnej pozycji. Jest to niezwykle ważny aspekt, jeśli mamy masywne drzwi. Podwójne wspomaganie zmniejsza ryzyko obluzowania się klamki. Na koniec zwróćmy uwagę na zamek. Sprawdźmy, czy nie jest za duży lub za mały w porównaniu do otworu w tarczy klamki.
Jakie tworzywo wybrać?
Wybierając odpowiednie tworzywo, zwróćmy uwagę na styl wnętrza i typ drzwi. Niezwykle popularne są klamki aluminiowe. Są niezwykle lekkie, wytrzymałe. Nie ulegają korozji. Mogą być wykończone różnymi materiałami, bp. niklem, brązem, złotem i srebrem. Dostępne są również modele wykończone brązem. Często też chrom łączy się z tytanem.
Niklowane klamki można łatwo poddać obróbce. Popularne są dwa rodzaje niklu: satynowy i szczotkowany. Ten ostatni wyróżnia się unikalną i lekko błyszczącą fakturę. Często łączy się go z chromem. Nikiel jest wytrzymałe. Jednak może wywołać reakcję alergiczną. Dlatego, zanim kupimy niklowaną klamkę, sprawdźmy, czy żaden domownik nie jest uczulony na nikiel.
Połączenie chromu z tytanem gwarantuje dużą wytrzymałość. Dlatego taką klamkę często montuje się w drzwiach łazienkowych. Zwróćmy też uwagę na odpowiedni materiał. Wtedy mamy gwarancję, że klamka szybko się nie zużyje.
Dostępne są również mosiężne modele. Są ozdobne i nawiązują do tych antycznych. Mosiądz jest łatwy w obróbce. Znajdziemy zarówno matowe, jak i błyszczące https://www.klamki-drzwiowe.pl. Możemy też wybrać klamki z brązu lub patyny. Są droższe, ale też bardzo wytrzymałe.
Warto też wspomnieć o klamkach ze stali nierdzewnej. Warto je wybrać je do kuchni i łazienki, w których występuje duża wilgoć. Sprawdzą się w pomieszczeniu, w którym nie ma idealnej wentylacji.
Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Klamki-Drzwiowe.pl - oferującym samozamykacze.