Jakie meble wybrać do kuchni?

Jakie meble wybrać do kuchni?

Wybór nowych mebli kuchennych może być nie lada wyzwaniem. Łatwo się zgubić spośród wielu modeli, układów, materiałów, kolorów i wzorów. Sprawdź, jak kupić ładne i funkcjonalne meble. 

Jak zaaranżować małą kuchnię?

Urządzając niewielką kuchnię, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Nawet jeśli chcesz wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń, zrezygnuj z zabudowania jej meblami od góry do dołu. Sprawisz, że kuchnia wizualnie stanie się jeszcze węższa. Unikaj też wysokiej zabudowy górnej. 

W niewielkim wnętrzu sprawdzą się natomiast doskonale niskie szafki kuchenne i półki. Wtedy optycznie powiększysz kuchnię. Poszukaj mebli z frontami przeszklonymi lub z półtransparentnego tworzywa sztucznego. Ładnie rozjaśnią pomieszczenie i nadadzą mu głębi. 

Nad blatem można zainstalować praktyczne, otwarte półki z szufladami albo płytkie, zgrabne szafeczki z przeszklonymi osłonami. Możesz w nich trzymać drobne akcesoria kuchenne. Ułatwią Ci przygotowywanie posiłków. Pomyśl też nad szerszym blatem kuchennym. Warto zwiększyć jego szerokość do około 80 cm. W ten sposób zyskasz więcej miejsca do pracy. Możesz na nim położyć sztućce, cedzaki, miski, czy durszlak. Jednocześnie wygospodarujesz więcej miejsca na szafki. 

Jakie meble wybrać do kuchni?

Z jakiego materiału mogą być wykonane meble kuchenne?

Szukając odpowiednich mebli, zwróć uwagę na różne czynniki. Liczy nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. Meble kuchenne mogą Ci równie dobrze ułatwić, jak i utrudnić gotowanie. Dlatego zastanów się nad kilkoma cechami.

Sprawdź, czy dany materiał jest odporny na wysokie temperatury, wilgoć, pleśń i zarysowania. Wtedy może Ci spokojnie służyć przez wiele lat. Liczy się też funkcjonalność. Zobacz, czy konkretny układ jest wygodny i ergonomiczny. Na koniec zwróć uwagę na walory estetyczne. Zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić kuchnię. 

Popularne materiały

Zwykle stosuje się je do niewidocznych części korpusów. Są łatwe w obróbce, uniwersalne i odporne na zabrudzenia. Można je łatwo i szybko wyczyścić. Występują w różnych kolorach. Dzięki temu bez problemu znajdziesz odpowiedni odcień. 

Wielu klientów wybiera meble z płyt MDF. Są dość trwałe. Jeśli chcesz poprawić ich jakość, pomyśl o lakierowaniu. W ten sposób zabezpieczysz meble przed pleśnią, wilgocią i wysokimi temperaturami. Płyty MDF występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Producenci proponują nawet produkty imitujące drewno albo kamienie. 

Jakie meble wybrać do kuchni?

Solidne i eleganckie meble drewniane

Jeśli szukasz solidnych mebli na lata, zwróć uwagę na fronty z litego drewna. Zwykle wykonane są z buku, dębu, brzozy, sosny, czy świerka. W ofercie znajdziesz również fronty jaworowe, olchowe i modrzewiowe. Najczęściej płyty mają grubość 2-2,5 cm. Stolarze mogą je dowolnie obrabiać. Zwykle wyginają, wycinają, frezują, rzeźbią, postarzają drewniane fronty. 

Warto też pamiętać o właściwej impregnacji drewna. W ten sposób zabezpieczysz je przed pleśnią, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, wodą i grzybami. Naturalne drewniane meble są eleganckie, luksusowe i wytrzymałe. Jeśli dysponujesz większym budżetem, warto zwrócić na nie uwagę.

„Artykuł partnera IZIkuchnie”meble kuchenne gdańsk

Podobne artykuły