Wskazówki, jak układać izolację z wełny skalnej

Wskazówki, jak układać izolację z wełny skalnej

Wełna skalna jest bardzo popularnym materiałem, coraz chętniej wykorzystywanym do ocieplania domów jednorodzinnych. Zapewnia doskonałą ochronę cieplną, a jednocześnie gwarantuje dobrą izolację akustyczną i ochronę przeciwpożarową. Jedną z jej zalet jest również to, że elementy wełny skalnej można zamontować samodzielnie. Nie jest to jednak proste, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które Ci pomogą w realizacji tego zadania.

Kup produkt wysokiej jakości

Nie wszystkie izolacje z wełny skalnej są takie same. Niektóre firmy produkują materiały o niskiej jakości, stosując cieńsze włókna, które po pewnym czasie stają się kruche i rozpadają się na przykład pod wpływem wilgoci.

W rezultacie będziesz musiał wymienić ją wcześniej, co na dłuższą metę będzie Cię kosztować znacznie więcej pieniędzy. Lepiej jest więc zapłacić trochę więcej za dobry produkt i mieć pewność, że będzie on wart swojej ceny.

Wskazówki, jak układać izolację z wełny skalnej

Dobierz odpowiednią ilość materiału

Wełna skalna powinna być instalowana przez profesjonalistów, ponieważ niewłaściwa instalacja może prowadzić do uszkodzeń, co narazi Cię na dodatkowe koszty. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się nad samodzielnym wykonaniem tej czynności, to musisz pamiętać o tym, aby dużą uwagę zwrócić na ilość montowanego materiału. Jeśli będzie go za dużo, to pojawią się wybrzuszenia, które wyglądają mało atrakcyjnie. Z drugiej strony, zbyt mało wełny może nie gwarantować odpowiedniej ochrony termicznej - co jest przecież celem zakładania izolacji.

Ilość wymaganego materiału zależy w dużej mierze od miejsca, w którym będzie montowany. Przykładowo ocieplenie poddasza, zarówno użytkowego, jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm. W przypadku pozostałych pomieszczeń, może to być znacznie mniej, najczęściej 7-9 cm.

Załóż sprzęt ochronny

Wełna skalna jest bardzo drobnym włóknem, które łatwo może dostać się do płuc podczas wykonywania pracy. Między innymi dlatego, zaleca się, aby w czasie zakładania izolacji, mieć na sobie odpowiedni sprzęt ochronny - na czele ze specjalną maską ochronną. Nie warto również zapominać o rękawicach ochronnych, które chronią dłonie w czasie wykonywania pracy. Mimo że wełna skalna nie jest tak paląca jak wełna szklana, to dodatkowe zabiezpieczenie dłoni na pewno nie zaszkodzi. 

Więcej informacji na temat wełny skalnej znajdziesz tutaj: https://skalnawelna.com.pl/.

Podobne artykuły