Przed podjęciem się wyboru projektu domu niezbędne jest dokonanie wyboru materiałów, które powinny być wykorzystane. Oczywiście oszczędność nie jest w tym aspekcie zalecana, ponieważ może doprowadzić do niskiej wytrzymałości budynku, a w konsekwencji nawet do katastrofy budowlanej.
Na czym powinna polegać oszczędność przy budowie domu?
Oczywiście istnieje pojęcie budownictwa energooszczędnego, które zakłada używanie materiałów gwarantujących zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z ich eksploatacją. Samo wykonanie musi być profesjonalne i przy zastosowaniu najbardziej nowoczesnych technologii, dzięki którym dom będzie służył mieszkańcom przez długie lata. Najważniejszą kwestią są ściany zewnętrzne i ocieplenie całego budynku, tutaj ceny są uzależnione od kształtu budynku, jego lokalizacji, funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń oraz rodzaju ogrzewania i wentylacji. Jeżeli chodzi o ocieplenie, najczęściej stosuje się styropian, styrodur i wełnę mineralną, każda z tych opcji będzie odpowiednia dla domu jednorodzinnego. Właściwe ocieplenie domu pozwoli na oszczędności w zakresie zużycia opału, właściwa wentylacja natomiast pozwoli na zoptymalizowanie temperatury w pomieszczeniach i to o każdej porze roku.
Jakie są główne zalety energooszczędnego wznoszenia domów?
Główną zaletą jest oczywiście znaczące zmniejszenie kosztu ogrzewania domu w chłodnych porach roku, eksploatacja obiektu jest znacznie niższa. Ocieplenie budynku ma doskonały wpływ na samopoczucie domowników, ponieważ w pomieszczeniach nie pojawia się wilgoć, która przecież ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza dzieci. Ponadto, gdy zmniejsza się zapotrzebowanie na energię, zmniejszeniu ulega ilość dwutlenku węgla przedostającego się do atmosfery. Zgodnie z powyższymi zaletami, wartość domów budowanych z zachowaniem energooszczędnych technologii powoduje, że wzrasta zainteresowanie takimi budynkami. Wielu ludzi uważa, że jest to najlepsze rozwiązanie, które będzie skutkowało doskonałym stanem budynku przez długie lata.