Jak wybrać schody wewnętrzne?

Jak wybrać schody wewnętrzne?

Budowa domu to złożone działanie, które jest wieloetapowe i zajmuje sporo czasu. Właściciele często miesiącami wybierają dane rozwiązanie, rozmieszczenie i wykorzystane materiały, tak aby spełniały ich oczekiwania. Wśród powszechnych elementów domu są schody, które niestety zazwyczaj są traktowane powierzchownie. Schody to nie tylko bardzo funkcjonalny element, ale także doskonały element dekoracyjny, który może dodać wnętrzu niecodziennego charakteru. Jak wybrać schody wewnętrzne, aby nie żałować?

Jaki rodzaj schodów wybrać?

Dobór chodów wewnętrznych należy zaplanować już przy okazji tworzenia projektu. Jest to o tyle istotne, że trzeba prawidłowo umiejscowić je w przestrzeni i wyznaczyć na nie odpowiednio dużo miejsca. Klasyczne schody jednorzędowe nie są trudne do ulokowania, jednakże coraz chętniej wybiera się schody łamane, dwubiegowe lub trójbiegowe. Zajmują one więcej przestrzeni, ale są bardziej praktyczne, zwłaszcza jeżeli w domu mają pojawić się dzieci. Posiadają tak zwany spocznij, który umożliwia postój na większym obszarze. Jedne z bardziej zjawiskowych schodów to z pewnością schody dywanowe. Niezależnie od materiału, z którego są one wykonane, wyprowadzają do wnętrz przestronność i nowoczesny akcent. Ciekawym rozwiązaniem są schody kręcone i wachlarzowe. Są one spiralnie wykonane i dobrze sprawdzą się w małych wnętrzach.

Jak wybrać schody wewnętrzne?

Schody gotowe czy robione?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów schodów, które są gotowe do montażu. Niestety nie zawsze będą one sprawdzać się w danym wnętrzu. Chcąc posiadać unikatowe i idealnie wpasowanie schody warto zdecydować się na ich wykonanie od podstaw. Oczywiście nie umniejsza to schodów prefabrykowany, które można zamówić gotowe do montażu, a następnie dowolnie wykończyć. Materiały, które można zastosować, są bardzo szerokie. Wśród propozycji pojawiają się płytki, terakota, gres, a nawet drewno. Schody na zamówienie to zlecenie, które wykona niejedna ekipa budowlana. Dużym zainteresowaniem cieszą się schody drewniane, które zamówi się u dobrego stolarza, a ich wygląd będzie spójny z wizją domowników.

Podobne artykuły