O czym pamiętać podczas wykonywania izolacji dachu płaskiego?

O czym pamiętać podczas wykonywania izolacji dachu płaskiego?

Dach płaski wybiera wielu inwestorów, jest jednym z lepszych rozwiązań dedykowanych dla współczesnego budownictwa. Generuje stosunkowo niewielkie koszty, bardzo estetycznie się prezentuje i łatwiej wykonać na nim izolację. Wiele korzyści tłumaczy, dlaczego jest w ostatnim czasie regularnie wybierany.

O czym pamiętać podczas wykonywania izolacji dachu płaskiego?

Izolacja i odwodnienie dachu płaskiego

Nadmiar wody z dachu płaskiego odprowadza się za pomocą wpustów dachowych i rur spustowych lub rynien na dłuższych krawędziach dachu. Wspomniane wpusty montuje się w dolnej części dachu, są odpowiedzialne za kierowanie zalegającej wody do zewnętrznych rur. Miejsca, w których mają być umieszczone wpusty powinny być wskazane na etapie budowy domu, by zostało zapewnione dokładne uszczelnienie przejść. Prawidłowa izolacje dachu płaskiego jest możliwa wówczas, gdy jego płaszczyzna ma spadek co najmniej trzystopniowy z każdej strony. We wpustach powinny znajdować się specjalne mankiety pozwalające na zachowanie pełnej szczelności, jeżeli ich nie ma, mogą być zastąpione folią lub papą. Analizując temat izolacji dachu płaskiego, wspomnieć należy o kielichach spustowych, które w przekroju mają kształt kwadratu o wymiarach 10x10 centymetrów. Najczęściej są rozmieszczane w ilości dwóch sztuk na jednej ścianie, czasami, przy większej ilości zanieczyszczeń mile widziane są zamontowane specjalne kratki. Kielichy są zakończone kołnierzem, dzięki jego elastyczności dokładnie dopasuje się do załomu między ścianą, a dachem. W okresie zimowym uzasadniony jest montaż wpustów z funkcją podgrzewania, która pozwala na topnienie zalegającego śniegu.

Izolacja dachu płaskiego – jak się przygotować?

Mimo sugestywnej nazwy, płaski dach ma spadki, ale oczywiście mniejsze, niż jest to w przypadku innych konstrukcji. Izolacja dachu płaskiego musi być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem, w pierwszej kolejności płytę dachu gruntuje się specjalistycznym preparatem. Na to nakłada się zaprawę cementową i od razu dokonuje się formowania niezbędnych nachyleń pod kątem około 3 stopni. Po wyschnięciu podłoża, należy zmieść z niego pozostałości pyłu i dopiero zabrać się za ocieplenie konstrukcji. Izolacja dachu płaskiego zakłada wykorzystanie folii paroizolacyjnej lub papy tego samego rodzaju. W przypadku pierwszego rozwiązania układa się ją bezpośrednio na przygotowane podłoże. Natomiast przed położeniem papy, należy zagruntować podłoże stosując roztwór bitumiczny. Izolacja dachu płaskiego może składać się z jednej lub dwóch warstw, niezależnie od wyboru musi spełniać określone z góry kryteria, chodzi między innymi o konkretny współczynnik ciepła. Zakup materiałów do ocieplenia nie może być pozostawiony przypadkowi, ponieważ muszą odpowiadać narzuconym kryteriom, z których najważniejszym jest oczywiście stopień izolacyjności termicznej. Wybierając płyty służące do ocieplenia, należy zwrócić uwagę na stopień odporności na ściskanie, nie mogą pękać podczas gdy pracownicy przemieszczają się po dachu. Wszystkie aspekty przydatności zostaną spełnione, pod warunkiem, że pochodzą od najlepszych producentów.

Podobne artykuły