Farby emulsyjne zapewniają optymalne krycie i doskonały wygląd ścian, nic więc dziwnego, że są one najczęściej wybierane do malowania wnętrz. Wśród propozycji można znaleźć szeroki wachlarz propozycji, poszczególne rozwiązania różnią się przede wszystkim stroną kolorystyczną.
Co należy wiedzieć o wyborze farb do malowania wnętrz, w szczególności o farbach emulsyjnych?
Głównym składnikiem każdej farby jest pigment, który w istotny sposób wpływa na kolor emulsji. Spoiwem, które wiąże cząstki pigmentu w czasie wysychania farby jest rozpuszczalnik, który dodatkowo wpływa na prawidłowe rozprowadzanie się farby podczas malowania i odpowiednie krycie ściany – rozpuszczalnik odparowuje podczas schnięcia ściany.
Farby emulsyjne, w zależności od rodzaju, można podzielić na wodne i rozpuszczalnikowe.
Farby do malowania wnętrz
Ważną cechą farb przeznaczonych do malowania wnętrz jest odpowiednia siła krycia, polegająca na możliwości zamalowania poprzedniej warstwy farby. Farby emulsyjne powinny charakteryzować się także odpowiednią paroprzepuszczalnością, lepkością i gęstością – są to cechy, które w istotny sposób wpływają na łatwość i sposób nakładania. Wszystkie farby emulsyjne zostały umownie podzielone na trzy zasadnicze grupy:
- grupa I to farby najtańsze, odporne na ścieranie oraz tarcie na sucho;
- grupa II to produkty znajdujące się na średniej półce cenowej, odporne na zmywanie;
- grupa III to farby najdroższe, odporne na szorowanie, czyli trzykrotnie trwalsze od farb znajdujących się w grupie II.
Czym charakteryzują się farby wodorozcieńczalne?
Malowanie ścian wewnętrznych odbywa się przede wszystkim z wykorzystaniem farb emulsyjnych, określanych również mianem dyspersyjnych,które należą do farb wodnych. Ich cechą jest to, że podczas wysychania nie emitują one szkodliwych substancji, a jedyną substancją, jaka jest wydzielana, jest para wodna.
Farby wodne są ponadto wydajne i łatwe w użyciu – litr farby emulsyjnej umożliwia pokrycie od 8 do 15 m(2) powierzchni.
Wśród propozycji można znaleźć adresowane do malowania wnętrz o różnym charakterze, poszczególne rozwiązania różnią się przede wszystkim właściwościami oraz rodzajem użytego do ich produkcji spoiwa – np. żywicy akrylowej, lateksowej, polichlorku lub polioctanu winylu.
Na rynku można znaleźć również farby mieszane, np. lateksowo-winylowe.
W niektórych rozwiązaniach znajdują się dodatki w postaci pigmentów lub substancji uszlachetniających.