Problem smogu uderza w polskie miasta każdego roku. Co więcej, mimo działań zapobiegawczych, w niektórych miastach, sytuacja staje się coraz bardziej krytyczna. Jednym z kroków wymierzonych przeciwko zanieczyszczeniom powietrza, podjętych przez władzę, jest wprowadzenie od 1 lipca 2018 roku, zakazu sprzedaży kotłów, o klasie gorszej niż piąta. Jako, że smog powstaje m.in. z tak zwanej niskiej emisji, zakaz sprzedaży kotłów o niższych klasach, jest bardzo rozsądnym posunięciem. Założenie jest takie, że do 2026 roku, z budynków mieszkalnych. Producenci oferują wiele wariantów kotłów (m.in. piece na ekogroszek 5 klasy z podajnikiem lub zasypowe). Dzięki temu, można dostosować wybór do własnych preferencji i potrzeb.
Kotły 5 klasy – emisja
Kotły 5 klasy zdecydowanie przewyższają starsze modele pod względem emisji zanieczyszczeń. Emisja tlenku węgla, zanieczyszczeń organicznych czy też pyłów, może być nawet o 50% niższa niż w przypadku kotłów 4 klas. Natomiast, porównując je do kotłów 1 klasy, kotły 5 generacji produkują aż do 50 razy mniej tlenku węgla i 5 razy mniej pyłów. Kotły 5 klasy nie tylko są dużo mniej inwazyjne dla środowiska, ale również charakteryzują się wysoką sprawnością. Wartości tego parametru mogą wynosić nawet ponad 90%. Dla porównania kotły klasy 3 mają sprawność ok. 75%. Kotły 1 klasy – maksymalnie 50-60 %. Przekłada się to bezpośrednio na koszty związane z zakupem paliwa. Bardziej efektywne spalanie, generuje wymierne oszczędności. Bardzo duża część kotłów 5 klasy posiada również certyfikat Ecodesign.
Komfort eksploatacji
Stare „kopciuchy” ustępują również kotłom 5 klasy pod względem samego użytkowania. Eksploatacja kotłów 1 klasy, od zawsze wiązała się z częstymi odwiedzinami. Użytkowanie kotłów 5 klasy ogranicza się do uzupełnienia zasobnika, raz na kilka dni. Co więcej, nowoczesne kotły mają możliwość samowygaszania oraz samorozpalania. Kotły z podajnikiem 5 klasy to komfort, który pozwala oszczędzać nie tylko pieniądze, ale również czas. Co więcej, za regulację temperatury odpowiadają sterowniki, które mogą być zintegrowane z inteligentnym systemem sterowania (np. przez smartfon). Kotły 5 generacji (zasypowe lub z podajnikiem) są także wyposażone w systemy wspomagające czyszczenie urządzenia.
Dobór kotła 5 klasy
Istnieje wiele czynników, które wpływają na dobór kotła. W pierwszej kolejności należy wybrać paliwo, którym kocioł będzie zasilany. Najbardziej popularne kotły na paliwo stałe, opalane są pelletem oraz ekogroszkiem. Oba paliwa mają wady i zalety. Ekogroszek jest nieco tańszym paliwem, natomiast pellet jest traktowany, jako biomasa, czyli materiał sprzyjający środowisku. Drugim czynnikiem jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Na jego podstawie dobiera się moc kotła. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od technologii, w której budynek został wzniesiony. Najmniejsze zapotrzebowanie mają domy pasywne i energooszczędne. Wynika to między innymi z izolacyjności ścian czy też współczynnika przenikania ciepła stolarki otworowej. Podczas doboru kotła, trzeba także zwrócić uwagę na możliwości montażowe (gabaryty urządzenia). Ważną kwestią jest wybór sprawdzonego producenta kotła 5 generacji (np. Defro). Gwarantuje to nie tylko jakość ale również gwarancję i usługi serwisowe. Kotły 5 klasy są droższe niż zwykłe urządzenia. Wynika to z rozwiązań zastosowany w celu optymalizacji procesu spalania.
Kotły 5 klasy (jak chociażby urządzenia Defro) to duży krok zrobiony w walce ze smogiem. O wiele niższa emisja szkodliwych substancji pozytywnie wpływa na jakość powietrza. Oprócz tego, są to urządzenia bardzo komfortowe w użytkowaniu. Ponadto, wysoka efektywność spalania generuje oszczędności.