Budowa własnego domu to bardzo odpowiedzialne i wymagające przedsięwzięcie. Wiąże się także z dużymi kosztami, które nie każdy jest w stanie w całości pokryć z własnej kieszeni. Wiedza na temat tego, na czym możemy bezpiecznie zaoszczędzić pozwala obniżyć wysokość kredytu oraz lepiej zabezpieczyć swoją przyszłość. Oto sprawdzone porady budowlane, dzięki którym możliwe jest obniżenie kosztów budowy domu jednorodzinnego.
Działka budowlana w rozsądniej cenie
Aby rozpocząć planowanie budowy domu, należy w pierwszej kolejności zakupić działkę budowlaną. Warto już na wstępie ustalić, ile jesteśmy w stanie za nią zapłacić i poszukiwać ofert znajdujących się w takim przedziale cenowym. Osoby z bardzo ograniczonym budżetem, dla których priorytetem są oszczędności, powinny raczej skupić się na działkach położonych poza miastem i w mniej popularnych lokalizacjach. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie na ich zakupie jest wybór działki nieuzbrojonej, ale tylko pod warunkiem, kiedy podłączenie mediów będzie możliwe i bezproblemowe.
Warto także wiedzieć, że na cenę sprzedaży działek duży wpływ ma także pora roku. Według statystyk, działki budowlane najbardziej opłaca się kupować jesienią oraz zimą, gdyż w tym okresie ich ceny za metr kwadratowy są niższe niż wiosną i latem, kiedy panuje prawdziwy bum na roboty budowlane. Jeśli nie spieszy się nam z przystąpieniem do prac, działką warto zakupić wczesną jesienią, a do właściwych robót zabrać się na wiosnę. Nie należy także zapominać o możliwości negocjowania ceny zakupu – zdecydowana większość sprzedających celowo zawyża cenę działki, aby móc ją nieco obniżyć na prośbę zdecydowanego kupującego.
Wybór odpowiedniego projektu domu
Porady budowlane dla oszczędnych są jasne w tym zakresie – aby móc zaoszczędzić na kosztach całej inwestycji, należy wybrać projekt domu o prostej konstrukcji. Im mniej załamań i skomplikowanych rozwiązań, tym dom będzie bowiem łatwiejszy i tańszy w wybudowaniu. Optymalnym rozwiązaniem dla oszczędnych inwestorów jest dom na planie kwadratu lub prostokąta. Pozwoli to zaoszczędzić na zakupie materiałów i czasie realizacji przedsięwzięcia. Jednym z najtańszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań jest także dom parterowy z użytkowym poddaszem.
Osoby, które planują budowę większego domu oszczędności powinny natomiast szukać podczas planowania konstrukcji dachu. Jest to bowiem jeden z najbardziej kosztownych elementów budowy domu. Aby obniżyć koszt jego wykonania należy zrezygnować z takich kosztownych i pracochłonnych elementów, jak lukarny, załamania i inne. Najtańszym w budowie rozwiązaniem będzie tradycyjny dach dwuspadowy.
Na koszty budowy domu wpływ ma także technologia jego wykonania. W Polsce najwięcej inwestorów nadal decyduje się na wykonanie domu w tradycyjnej technologii murowanej, której zastosowanie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Sprawdzone porady budowlane polecają jednak zainteresowanie się także innymi technikami budowy, które będą znacznie tańsze w realizacji. Wartą uwagi metodą jest np. budowa domu w konstrukcji szkieletowej, która cieszy się dużą popularnością na Zachodzie Europy.