Jak załatwić formalności budowlane – budowa domu

Jak załatwić formalności budowlane – budowa domu

Bardzo często marzymy o budowie własnego domu. Wyobrażamy sobie idealne miejsce, które stanie się oazą spokoju. Zapominamy jednak o tak zwanej papierologii, która jest wymagana. Jak załatwić formalności budowlane oraz co jest potrzebne, aby sama budowa mogła się rozpocząć?

Przed rozpoczęciem budowy domu należy uzyskać wiele bardzo ważnych i wręcz niezbędnych dokumentów. Najlepiej zrobić taką listę i systematycznie zaznaczać, które z nich udało się już otrzymać. To sprawi, że unikniesz niepotrzebnego bałaganu i bez problemu opanujesz sytuację nawet w najbardziej krytycznych momentach.

Od czego zacząć?

Aby załatwić formalności budowlane, najlepiej rozpocząć od zbierania dokumentacji z zachowaniem chronologii. Pierwszymi dokumentami będzie wypis oraz wyrys z planu miejscowego. Sam wyrys jest niezbędny jedynie w sytuacji, w której jest on obowiązkowy na konkretnym terenie. Oznacza to po prostu, że nie wszędzie jest wymagany.

Jak załatwić formalności – co dalej?

Kolejną porcją dokumentów będzie między innymi mapa zasadnicza, jak również mapa do celów projektowych. Ważnymi elementami będzie również oświadczenie o możliwości przyłączenia do różnych sieci, decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej czy w razie potrzeby opinia geotechniczna.

Jak załatwić formalności budowlane – budowa domu

Pozostałe zezwolenia

Jednocześnie kolejnymi formalnościami będzie zdobycie zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi publicznej (jeżeli jest wymagane). Jest to niezbędne w przypadku, gdy działka, na której zostanie zbudowany dom takiego pozwolenia nie posiada. Ostatnimi dokumentami, które należy skompletować, będą projekt budowlany, dziennik budowy, pozwolenie na budowę, oświadczenie kierownika budowy, jak również zawiadomienie o rozpoczęciu pracy.

Może się wydawać, że formalności budowlane to coś skomplikowanego i męczącego. Oczywiście aby rozpocząć budowę trzeba liczyć się z tym, że trochę czasu poświęcimy na kompletowanie samej dokumentacji. Odpowiedni plan i lista poszczególnych punktów sprawią, że sam proces będzie bardziej przyjemny i intuicyjny, a satysfakcja z własnych czterech kątów wynagrodzi każdy, nawet największy trud.

Podobne artykuły