Jednym z największych wyzwań jest zakup nowego, dobrego kompresora. Urządzenia aktualnie dostępne na rynku są bardziej wydajne i wykorzystują nowoczesne technologie. Dlatego musisz zrozumieć zastosowanie i sposób użycia sprzętu, by prawidłowo go ustawić. Wybór niewłaściwego kompresora może zakłócić proces produkcyjny i/lub doprowadzić do wzrostu kosztów z powodu zmarnowanej energii.
Kompresor tłokowy
Jest najbardziej ekonomicznym i najtańszym typem kompresora. Najczęściej wykorzystuje się go w małych sklepach, warsztatach, zakładach blacharskich, niewielkich przedsiębiorstwach produkcyjnych i zakładach wulkanizacyjnych.
Kompresory tłokowe są proste, solidne i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Wymagają minimum inwestycji. Mają jednak pewne wady, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu.
Są przeznaczone wyłącznie do pracy przerywanej. To oznacza, że mogą pracować jedynie w 50-60% swojego cyklu pracy, czyli 30-35 minut na godzinę. Potrzebują również odpowiedniego okresu chłodzenia między cyklami, w przeciwnym razie przegrzeją się lub ulegną awarii. Z tego samego powodu musisz je regularnie czyścić. Wreszcie, pracują dość głośno, co może być uciążliwe dla osób znajdujących się w pobliżu urządzenia.
Kompresor śrubowy
Jeśli Twoja praca wymaga stałego zasilania sprężonym powietrzem, zastanów się nad kompresorem śrubowym. W przeciwieństwie do urządzeń tłokowych, tego typu sprzęt można stosować do wszystkich operacji, które potrzebują do 100% ciągłego cyklu pracy. Kompresory śrubowe występują w różnych wersjach. Dzięki temu bez problemu znajdziesz model dopasowany do Twoich potrzeb i budżetu.
Mniejsze urządzenia możesz zamontować w zbiorniku, co zapewnia dodatkową pojemność. W połączeniu z zintegrowanym osuszaczem pozwala na instalację typu plug and play. To idealne rozwiązanie, jeśli masz ograniczoną przestrzeń i chcesz zaoszczędzić na kosztach montażu. W ofercie znajdziesz zarówno podstawowe kompresory śrubowe (zwykle dostępne w mniejszych zakresach kW/kM), jak i jednostki napędowe o zmiennej prędkości (częstotliwości).
Kompresor olejowy, czy bezolejowy?
Wybierając kompresor, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Zdarzają się sytuacje, w których konsekwencje zanieczyszczenia olejem są zbyt wysokie. Dlatego warto wtedy kupić kompresor bezolejowy. Jednak większość warsztatów produkcyjnych, przemysłowych stosuje urządzenia z wtryskiem oleju. Skutki zanieczyszczenia olejem nie są tutaj tak poważne, jak w zakładzie produkującym żywność. Olej w kompresorach służy do smarowania, uszczelniania, a także chłodzenia sprężonego powietrza.
Jeśli nie ma natychmiastowej potrzeby stosowania czystego sprężonego powietrza, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest urządzenie olejowe. Bezolejowe kompresory generują dużo większe koszty. Chociaż w sprężonym powietrzu występują ślady oleju, można je dalej oczyścić, stosując odpowiednie produkty. Filtry koalescencyjne usuwają cząsteczki do 0,01 mikrona. Dodatkowo możesz wybrać filtr aktywowany węglem. Bezolejowe kompresory sprawdzą się doskonale przy produkcji wielu wrażliwych produktów, od półprzewodników, po leki i papier.
Materiał przygotowany z Kompresortechnika - serwis kompresorów.