Ceny mieszkań w Polsce są obecnie w miarę stabilne. Odnotować można jedynie niewielką tendencję do ich wzrostu. Są jednak pewne miasta w naszym kraju, w których ceny nieruchomości mieszkaniowych rosną w bardzo dynamicznym tempie. Należy do nich Wrocław, gdzie w ostatnim półroczu ceny mieszkań znacznie się podniosły.
Ile kosztują mieszkania we Wrocławiu?
Indeks Cen Transakcyjnych ukazujący zmiany cen nieruchomości mieszkalnych w najważniejszych polskich miastach, wynosi obecnie 851,6 punktu. Oblicza się go na bazie transakcji dokonywanych przez klientów Home Broker i Open Finance, jest więc realnym odzwierciedleniem tego, ile kosztują aktualnie mieszkania. Jest to wartość o 0,23% niższa niż rok temu, ale o 3,92% wyższa niż dwa lata temu. Aktualne ceny mieszkań w naszym kraju są więc w miarę stabilne, ale ich koszt nieco podniósł się od okresu stagnacji przypadającego między połową 2013, a połową 2016 r.
Na tle polskich miast wyróżnia się jednak Wrocław, w którym ceny nieruchomości dynamicznie rosną już od pięciu miesięcy. W tym roku koszt zakupu mieszkań w stolicy Górnego Śląska wzrósł bowiem o blisko 11% i aktualnie wynosi 6241 zł/m2, co jest najwyższą wartością od 2010 r. Wzrost cen nieruchomości we Wrocławiu jest spowodowany poprawiającą się sytuacją gospodarczą w tym regionie oraz wzrostem zainteresowania wynajem mieszkań. Według danych GUS bezrobocie we Wrocławiu jest obecnie na najniższym poziomie w historii tego miasta i wynosi zaledwie 2,4%. Wynagrodzenia z kolei rosną o blisko 7% każdego roku.
Z takiej korzystnej sytuacji ekonomicznej korzystają przede wszystkim deweloperzy, którzy mają większe szanse na znalezienie nabywców na swoje nieruchomości. Świadczy o tym także wzrost wydanych pozwoleń na budowę, których liczba obecnie wynosi o 95% więcej niż w drugim kwartale 2017 r.. Szczególnie inspirujące są nowoczesne elewacje w nowo wybudowanych nieruchomościach.
Wzrost cen mieszkań także w Łodzi i Gdańsku
Wzrost cen mieszkań można zaobserwować także w Gdańsku (o 10,2%) oraz Łodzi (o 23,5%). Łódź jest tu dość charakterystycznym przypadkiem. Wzrost cen mieszkań jest tam bowiem spowodowany większym zainteresowaniem nabywców nieruchomościami położonymi w korzystnych lokalizacjach oraz mieszkaniami o wysokim standardzie. Według danych NBP najlepiej w Łodzi sprzedają się bowiem mieszkania w centrum oraz lokale o powierzchni do 40 m2, które są najdroższe. W praktyce więc łódzkie mieszkania nie tyle drożeją, co ich nabywcy są zainteresowani zakupem kosztowniejszych lokali.
Deweloperzy aktywnie działają nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce. W ostatnim roku firmy deweloperskie uzyskały bowiem aż 130,5 tys. nowych pozwoleń na budowę nieruchomości mieszkalnych. Po raz pierwszy w historii statystyk prowadzonych przez GUS poziom 130 tys. lokali został przekroczony. Oddanych do użytkowania zostało z kolei aż 86,8 tys. mieszkań w ciągu roku oraz rozpoczęto 101,8 tys. nowych budów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest to drugi najwyższy wynik w historii. W 2017 r. było ich bowiem lekko ponad 87 tys., z kolei 4 lata temu zaledwie 51 tys.
Wzrost zainteresowania Polaków kredytami hipotecznymi
Ożywienie na rynku mieszkaniowym wywiera ogromny wpływ na zainteresowanie ludzi kredytami hipotecznymi. Według danych BIK popyt na kredyty wzrósł o prawie 11% w stosunku do roku ubiegłego, a w ciągu ostatnich 10 miesięcy wynosi aż 13% więcej niż rok temu. W praktyce oznacza to więc, że mieszkania cieszą się zainteresowaniem nie tylko ludzi, którzy dysponują własnymi oszczędnościami pozwalającymi im na zakup własnego M, ale także osób, którzy posiłkują się przy ich kupnie kredytem hipotecznym.
MdM i zmiany na rynku nieruchomości
Dopłaty do kredytów w ramach MdM uruchomione na początku 2018 r. sprawiły, że popyt na nowe mieszkania przesunął się na początek roku. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem budżet 381 mln zł, który został przeznaczony na finansowanie, zostanie szybko wyczerpany. Wskazana kwota powinna bowiem zaspokoić potrzeby 15-16 tys. kredytobiorców. Podobna liczba kredytów hipotecznych jest obecnie udzielana przez banki w miesiąc.
Możemy więc przewidzieć, że ogromne zainteresowanie Polaków MdM spowoduje, że ceny nieruchomości mieszkalnych ponownie się obniżą. Największym zainteresowaniem będą się bowiem cieszyły tańsze mieszkania, które spełniają kryteria programu MdM.
Kupując mieszkanie warto kierować się rozsądkiem
Ogromne zainteresowanie MdM, ilość nowych wniosków oraz ograniczona pula dopłat z pewnością doprowadzi do spadku popytu na mieszkania. W efekcie, w 2018 r. może dojść do podwyższenia stóp procentowych, które z kolei mogą negatywnie wpłynąć na zainteresowanie zakupem mieszkań pod wynajem oraz wpłynąć na wzrost kosztów kredytów hipotecznych.
Wielkimi krokami zbliża się także start nowego rządowego programu Mieszkanie Plus. Stworzenie przez niego oferty tanich mieszkań do wynajęcia może znacznie ograniczyć zainteresowanie nabywców nieruchomościami dostępnymi na dotychczasowych rynkach. Zanim więc zacznie się boom, którego na naszym rynku nieruchomości na taką skalę jeszcze nie było, mogą pojawić się poważne utrudnienia.
Polecamy również porównanie wybranych mieszkań i ofert: mieszkania na sprzedaż Wrocław.