Mieszkanie na poddaszu ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wyjątkowe pod względem wizualnym, można je bardzo ciekawie zaaranżować wykorzystując niecodzienne skosy. Dodatkowo, w takich pomieszczeniach można zyskać bardzo dużą przestrzeń, która zaskakuje niejednego gościa. Aspekt wizualny to jedno, ale należy także pamiętać o tym, aby mieszkanie było funkcjonalne. Poddasze użytkowe, powinno być odpowiednio ocieplone, ponieważ jest to sfera bardzo wymagająca i wymaga profesjonalnego podejścia.
Ocieplenie dające chłód
Prawidłowe ocieplenie, pozwala na doskonałą izolację w zimie i gwarancje chłodu w upalne dni. Osoby, które mieszkały w źle ocieplonym poddaszu doskonale wiedzą jakie to ważne. Fachowo wykonana osłona poddasza sprawia, że pomieszczenia nie będą narażone na występowanie wilgoci, a co za tym idzie grzybów. Będzie w nich występowała odpowiednia temperatura, która pozwoli oszczędzić na instalacji klimatyzacji, czy nadmiernych kosztach ogrzewania.
Ocieplanie poddasza najważniejsze informacje
W procesie ocieplania, najczęstszym wykorzystywanym materiałem jest wełna mineralna. Wynika to z jej właściwości izolacyjnych i wygłuszających. Dodatkowo jest elastyczna, lekka i niepalna, a w tym wszystkim przepuszczalna. Odpowiednie ułożenie ocieplenia, o czym wiedzą dobrzy fachowcy, zależy od materiału obecnego na dachu. Sposób układania wełny będzie inny przy foli wysokoparoprzepuszczalnej, niskoparoprzepuszczalnej czy papie. Co więcej, nie można przerywać ciągłości ocieplenia i należy pamiętać o prawidłowej wentylacji dachu, stosując wloty powietrza.
Wiele osób obawia się kosztów ocieplenia. Przy 100 m2 poddasza, powierzchnia ocieplenia ma ok. 140 m2 i wiąże się to z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych. Jest to jednak koszt, który pozwoli na komfortowe funkcjonowanie, korzystanie z wszystkich walorów mieszkania na poddaszu i dużą oszczędność w przyszłości. Błędy popełnione na etapie wykończenia mogą później słono kosztować.