Izolacje fundamentów - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Izolacje fundamentów - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Fundamenty muszą obowiązkowo zostać odpowiednio zabezpieczone przed wodą i wilgocią. Bez wykonania izolacji wilgoć będzie bowiem wnikała w głąb ścian budynku oraz powodowała liczne problemy związane z użytkowaniem budynku. W sprzedaży dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią. Czym charakteryzują się najpopularniejsze z nich i które warto wybrać do swojego domu?

Bitumiczne izolacje fundamentów - tradycyjne i łatwe w realizacji rozwiązanie

Jednymi z najpopularniejszych produktów wykorzystywanych przy izolacji fundamentów są izolacje bitumiczne, które tworzą bezspoinową powłokę odporną na wilgoć, wodę oraz kwasy występujące w glebie. Izolacje bitumiczne występują w różnych rodzajach, a wybór odpowiedniego z nich zależy od typu budynku, jego posadowienia, właściwości gleby oraz poziomu wód gruntowych. Z tego powodu, decydując się na to rozwiązanie warto wcześniej zlecić wykonanie badania hydrogeologicznego gruntu, które pozwoli na dobór odpowiedniej izolacji. Pozwoli to skutecznie chronić fundamenty oraz zoptymalizować koszty inwestycji.

Wykonanie izolacji bitumicznej fundamentów jest stosunkowo łatwym zadaniem, które może zostać zrealizowane zarówno przez profesjonalną firmę, jak i samego inwestora. Izolacja bitumiczna występuje w kilku rodzajach - lekkiej, średniej i ciężkiej. Izolacja bitumiczna typu lekkiego chroni fundamenty przed wodą deszczową oraz wilgocią występującą w glebie. Najczęściej stosuje się ją w budynkach nieposiadających podpiwniczenia ulokowanych na piaszczystych i żwirowych glebach. Izolacja typu średniego stosowana jest natomiast w budynkach stojących na gruntach o gorszej przepuszczalności wody, z podpiwniczeniem lub bez. Izolacja bitumiczna ciążka sprawdza się z kolei w przypadku domów ulokowanych na glebach średnio przepuszczalnych lub nieprzepuszczalnych oraz budynkach z podpiwniczeniem.

Izolacje fundamentów - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nowoczesne izolacje fundamentów - co warto wiedzieć o nowych rozwiązaniach?

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych hydroizolacji bitumicznych są nowoczesne systemy izolacji przeciwwilgociowej Fondaline, które gwarantują większą efektywność i skuteczność od sposobów konwencjonalnych. Nowoczesne izolacje fundamentów mają postać specjalnie zaprojektowanych membran, które pozwalają na stworzenie wentylowanego systemu hydroizolacyjnego. Szczelina powietrzna wprowadzona między izolację a konstrukcję budynku pozwala na zrównoważenie ciśnienia hydrostatycznego wewnątrz budynku oraz zwiększa wentylację pozwalając na szybsze wysychanie konstrukcji.

Innym, nowoczesnym rozwiązaniem przeciwwilgociowym są izolacje Fondaline Izo wykonane z polietylenów. Wysoka elastyczność pozwala na ich zastosowanie w narożach, a specjalnie wyprofilowana powierzchnia umożliwia trwałe i stabilne połączenie z zaprawą. Rozwiązania tego typu doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach podpiwniczonych, jak i niepodpiwniczonych oraz są w stanie zastąpić chudy beton. Izolacje Fondaline Izo są ponadto odporne na gnicie oraz działania mechaniczne.

Partnerem materiału jest Onduline - izolacje fundamentów.

Podobne artykuły