Kabiny sanitarne - ile kosztują i czym się różnią?

Kabiny sanitarne - ile kosztują i czym się różnią?

Kabiny sanitarne są bardzo popularne i cieszą się szerokim zastosowaniem. Są łatwe w instalacji i konserwacji oraz można je dostosować na wiele sposobów. Gdzie wykorzystywane są kabiny sanitarne? Co wpływa na ich koszt? Wyjaśniamy!

Gdzie wykorzystuje się kabiny sanitarne?

Kabina sanitarna jest niezbędną konstrukcją w wielu pomieszczeniach, szczególnie tych użyteczności publicznej. Kabiny te często składają się z toalety, prysznica, umywalki i są oddzielone ścianami. Słysząc pojęcie “kabina sanitarna” zapewne pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jest miejsce, w którym najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego poziomu czystości. 

Miejsca, z których będzie korzystać znaczna liczba ludzi, powinny być przemyślane pod wieloma czynnikami, a jednym z nich jest to, aby w łatwy sposób można było utrzymać je w czystości. Materiały powinny być odporne na działanie silnych środków czyszczących oraz na bardzo silną eksploatację. Ich budowa powinna być ergonomiczna oraz przemyślana pod względem jej późniejszego czyszczenia. 

Kabiny sanitarne najczęściej spotkamy w toaletach publicznych, ale w zależności od miejsca, w którym są zamontowane, mogą pełnić różnorodne funkcje. Jednym z takich elementów może być natrysk. Wówczas możliwe będzie stworzenie prysznica. Najważniejsze podczas budowy kabin sanitarnych jest zapewnienie osobom z nich korzystających poczucia prywatności i bezpieczeństwa. Poza elementami, które kojarzą się z łazienkami, kabiny sanitarne mogą być również wyposażone w półki, lustra i siedziska, czyli elementy typowe dla szatni.

Od czego zależy koszt kabiny sanitarnej?

Kabina sanitarna to niewielkie pomieszczenie, które zwykle stosuje się, aby zapewnić prywatność. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, plastik czy metal oraz mieć różne wyposażenie w zależności od potrzeb. Wielkość kabiny WC to jeden z czynników wpływających na jej cenę. Mała kabina z podstawowym wyposażeniem będzie tańsza niż duża z droższym wyposażeniem. Z tego względu decydując się na zakup kabiny sanitarnej, należy dobrze przemyśleć jej przeznaczenie. Inaczej będzie zbudowana kabina, która będzie miała pełnić rolę toalety, a inaczej ta będąca przebieralnią.

Jeśli interesują Cię kabiny sanitarne, cena będzie zależna od użytych materiałów. Im mniejsza kabina tym mniej materiałów potrzeba do jej zbudowania. Kabiny sanitarne WC są projektowane w różnych rozmiarach, aby sprostać różnym potrzebom. Ich powierzchnia waha się do kilku metrów kwadratowych. Im są większe, tym droższe się stają. To jakie materiały zostaną użyte do ich produkcji również mocno determinuje ostateczną cenę kabiny sanitarnej. Mogą być wykonane z płyty HPL, płyty wiórowej, mieć elementy plastikowe lub ze stali nierdzewnej. wszystko to wpływa na ostateczną cenę. Nie da się jednak jednoznacznie określić kosztu ze względu na unikalność każdego projektu.

Z jakich materiałów wykonywane są kabiny sanitarne?

Kabiny sanitarne wykonuje się z różnych materiałów, w zależności od wymagań użytkownika. Wybór materiałów do budowy kabiny sanitarnej ma kluczowe znaczenie. Powinny być one trwałe i mocne. Kabiny sanitarne narażone są na działanie wielu czynników. Są budowane z myślą o używaniu ich przez wiele osób. Muszą być więc odporne na silną eksploatację. Dodatkowo ze względu na miejsca, w jakich będą instalowane, muszą być łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na działanie silnej chemii czyszczącej. Istnieje wiele materiałów, z których można wykonać kabiny sanitarne. Jednak najczęstszymi materiałami, z których są budowane, są płyta HPL, płyta wiórowa, stal nierdzewna oraz tworzywa sztuczne.

Kabiny sanitarne - ile kosztują i czym się różnią?

Płyta HPL to rodzaj materiału konstrukcyjnego, który jest wykonany z papieru rdzeniowego impregnowanego żywicą fenolową. Ta żywica sprawia, że kabiny sanitarne HPL są trwałe - zapewnia dużą wytrzymałość produktowi. Proces wykonania płyty HPL rozpoczyna się od sprasowania warstw prasą. Pierwsza warstwa jest prasowana, a następnie nakładana jest na nią druga warstwa i tak dalej, aż wszystkie warstwy się połączą, osiągając pożądaną grubość płyty. Laminat HPL jest szeroko stosowany w budownictwie, ponieważ ma różnorodne zastosowania, m.in. zapewnia ochronę przed wilgocią i insektami. Może również stanowić dodatkową warstwę ochronną przed zarysowaniami i wgnieceniami. Płyty HPL są dostępne w wielu różnych rozmiarach, kształtach i grubościach. Są powszechnie stosowane w produkcji mebli i innych wyrobów, w których stosowane są jako zamiennik drewna.

Płyta wiórowa to rodzaj płyty wykonanej ze sprasowanych wiórów drzewnych, zwykle w postaci arkusza w celu uzyskania mocnego i trwałego materiału. Klej używany do produkcji płyt wiórowych różni się w zależności od rodzaju płyty wiórowej. W większości przypadków płyta wiórowa jest niedrogą alternatywą dla płyt HPL. Znajduje zastosowanie w budownictwie i produkcji mebli, ponieważ można ją ciąć na różne kształty i rozmiary. Może być stosowana w wielu różnorodnych pracach, zwłaszcza gdy projekt wymaga lekkich lub elastycznych materiałów. Stała się popularna ze względu na swoją trwałość i wszechstronność. Wraz z rozwojem nowych technik produkcyjnych płyty wiórowe są wykorzystywane w większej liczbie zastosowań niż kiedykolwiek wcześniej. Natomiast nie są one tak odporne na wilgoć, jak płyty HPL, o czym warto pamiętać, jeśli kabina ma zostać zamontowana w wilgotnym pomieszczeniu.

Zastosowanie stali do produkcji kabin sanitarnych jest znane od dawna. Stal to wszechstronny materiał, który może być używany do różnych celów. Można z niego wykonać śruby, łączniki, zawiasy i inne elementy niezbędne do realizacji projektów budowlanych. Stal jest również doskonałym materiałem do zastosowania w kabinach sanitarnych, ponieważ zapewnia wytrzymałość, trwałość i łatwość montażu oraz jest odporna na korozję.

Podobne artykuły