Koszty ocieplenia domu - jak wyglądają w praktyce?

Koszty ocieplenia domu - jak wyglądają w praktyce?

Większość nowych domów budowanych jest w technologii ścian dwuwarstwowych, gdzie pierwsza warstwa to ściana murowana np. z ceramiki czy innych budowlanych kompozytów, a druga ściana to ocieplenie budynku. Izolację termiczną domu można również wykonywać w starszych budynkach. Ile kosztują materiały i robocizna do termoizolacji budynków?

Najczęściej stosowanymi materiałami do ocieplania domów, jest wełna skalna i styropian. Przy kalkulacji kosztów nie możemy jednak brać pod uwagę jedynie samej ceny zakupu wełny lub styropianu. Sprawa jest nieco bardziej złożona. W zależności od wybranego materiału musimy bowiem jeszcze doliczyć inne niezbędne do montażu całej instalacji produkty np.:

  • styropian – należy kupić także klej, wkręty i siatkę mocującą

  • wełna skalna – trzeba kupić stelaże lub rusztowania mocujące

Sam styropian jest nieco tańszym materiałem, jednak wełna mineralna odznacza się szeregiem niezwykle cennych właściwości, takich jak niepalność, szczelność czy w końcu bardzo długi czas zachowywania wysokich parametrów – nawet powyżej 55 lat – na stronie https://skalnawelna.com.pl/ile-kosztuje-ocieplenie-domu znajdziesz więcej informacji!

Koszty ocieplenia domu - jak wyglądają w praktyce?

Szybkie porównanie kosztów

W zależności od wyboru technologii ocieplenia domu, koszty materiałów i robocizny, będą się różnić. W przypadku kosztów robocizny znaczący wpływ ma miejsce wykonania pracy, ponieważ ceny za realizację prac budowlanych są zależne od regionu. Dlatego też prezentujemy jedynie orientacyjne koszty ocieplenia zarówno wełną skalną, jak i styropianem.

Wełna skalna:

  • koszty wełny 15 – 20 zł za metr kwadratowy

  • stelaż mocujący i folia – około 20 zł za metr kwadratowy

  • wykończenie ściany, w zależności od wyboru materiału od 20 zł do 150 zł za metr kwadratowy

  • robocizna to 40 – 120 zł za metr kwadratowy

Styropian:

  • koszty styropianu, elementów mocujących i materiałów do pokrycia elewacji 50-100 zł metr kwadratowy

  • robocizna od 40 do 100 zł za metr kwadratowy

Średnie koszty ocieplenia wełną skalną o grubości 15 cm (robocizna plus materiał) wyniosą od 170 do 200 zł za m2. Natomiast średnie koszty ocieplenia domu styropianem, także liczone materiały z robocizną, będą się plasować na poziomie 140 – 180 zł m2.

Jak widać, różnica nie jest aż tak duża. Styropian jest nieco tańszy, jednak znajdując rabaty i tańszych wykonawców, można znacząco zniwelować te różnice. Wełna mineralna jest bowiem jednym z najlepszych izolatorów termicznych, a przy tym jest niepalna i stanowi doskonałe zabezpieczenie przed ogniem. Na dodatek jest paroprzepuszczalna, co pozwala stworzyć w ocieplanym domu korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Podobne artykuły